Na pewno już o niej słyszeliście – to najpopularniejszy trend w odżywianiu w 2019 roku. Za jej rozgłos odpowiedzialne są gwiazdy, influencerki, a nawet sportowcy. Postanowiłyśmy przyjrzeć się jej z bliska – na czym polega i czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Dieta ketogeniczna, inaczej nazywana ketogenną (w skrócie „keto”) to dieta wysokotłuszczowa, uboga w węglowodany. Dlaczego stała się tak popularna? Kojarzy się ze szybkim spalaniem tłuszczu, bez odczuwania przy tym uczucia głodu – brzmi pięknie, prawda?

PORZUĆ DIETY. INTUICYJNE JEDZENIE TO KLUCZ DO UZYSKANIA PIĘKNEJ SYLWETKI

W rzeczywistości jednak dieta ketogenna nie powstała po to, by zredukować poziom tkanki tłuszczowej, a pomóc osobom chorób na padaczkę. Tymczasem szybko zyskała popularność u mas, które decydują się na nią, by szybko stracić na wadze.

Głównym zadaniem diety keto jest wywołanie ketozy – czyli spalania zapasu tłuszczu zgromadzonego w ciele. Jak to się dzieje? Ograniczając węglowodany, które są głównym źródłem energii dla naszego organizmu, znacząco zmniejszamy poziom glukozy we krwi. W efekcie organizm pobiera energię z tłuszczu, co skutkuje jego efektywnym spalaniem.

Przechodząc więc na te dietę, należy maksymalnie ograniczyć spożycie węgli (do 50 g dziennie), skupiając się na dostarczaniu organizmowi tłuszczy w różnorodnej postaci – tłuszczu zwierzęcego, ryb, oliwy z oliwek, czy pestek.

Ten sposób odżywiania, chociaż skuteczny w odchudzaniu, jest jednak odradzany przez lekarzy – zalecają go tylko w konkretnym przypadkach. Dlaczego? Dieta ketogenna wywołuje stan podobny do głodówki, co w dłuższym okresie może wywołać poważne zdrowotne konsekwencje. Z tego względu nie należy jej stosować dłużej niż miesiąc, a i to najlepiej skonsultować z lekarzem.

CHCESZ SCHUDNĄĆ? SKOŃCZ OBSESYJNIE LICZYĆ KALORIE!

Sceptyczne podejście specjalistów do diety ketogennej wynika z jeszcze jednego powodu – nie uczy ona dobrych nawyków żywieniowych, a ponadto zaprzecza zasadom zdrowej, zbilansowanej diety.

Ważne! Diety nie powinny stosować osoby z chorobami trzustki, nerek, czy wątroby.