Dieta genetyczna jest coraz bardziej popularna wśród gwiazd i zwykłych ludzi. Stosowała ją m.in. Agnieszka Szulim, która przyznała, że to właśnie dzięki takiej diecie zrzuciła zbędne kilogramy. A czy zastanawiałyście kiedyś czy taka dieta ma sens? Mimo tego, że staje się coraz popularniejsza, budzi również coraz większe kontrowersje.

ZOBACZ TEŻ: CHCESZ ZOSTAĆ WEGETARIANKĄ? MOŻE BYĆ TO PRÓŻNY TRUD…

W dzisiejszym wydaniu Dzień Dobry TVN został poruszony temat wspominanej diety. Do studia przybyła ekspertka, dr Aneta Górska-Kot, która opowiedziała co nieco o badaniach genetycznych.

Tak naprawdę właściwie w każdej sytuacji wykonanie testu genetycznego ma sens. Dieta genetyczna jest nowością, która niedawno weszła na rynek i zaczęło być badane od kilku lat. Badanie polega na badaniu materiału genetycznego, chociaż może to jest za szerokie pojęcie, jest to badanie kilku bądź kilkunastu genów, które warunkują nasz metabolizm w różnym zakresie. Badanie jest zupełnie nieinwazyjne (pocieramy policzek od wewnętrznej strony specjalnym patyczkiem – przyp. red.). Na podstawie tego DNA, które laboratorium otrzyma, badane są geny. Największą trudnością jest interpretacja wyniku, wokół tego jest najwięcej dyskusji. Nikt nie kwestionuje samego badania genetycznego, ale właśnie ta interpretacja. Czyli jeżeli jeżeli mamy daną mutację genów, jak to się przekłada na wyniki – na nasz metabolizm oraz zalecenia dietetyczne. Interpretacja zdecydowanie jest najtrudniejsza i uważam, że będzie się zmieniała w ciągu najbliższych lat. Jednak na podstawie interpretacji da się ułożyć odpowiednią dietę – opowiadała ekspertka.

style="overflow:hidden;">W jakim przypadku badania genetyczne mają największy sens?

Jeżeli takie badanie zrobimy małemu dziecku – mamy gotową receptę na odżywianie. Możemy również dowiedzieć się, jakie choroby ewentualnie mu grożą – powiedziała w dalszej części wywiadu.

style="overflow:hidden;">Poruszony został również temat kosztów takich badań.

Badania genetyczne ogólnie mówiąc są drogie. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Genodieta powinna byc wynikiem współpracy lekarza, dietetyka i genetyka – dodała na koniec.

style="overflow:hidden;">Cały wywiad znajdziecie TUTAJ.

Dieta genetyczna - czy ma sens?