Moda na grille na zębach wykiełkowała w latach 80., kiedy nowojorscy didżeje już całkiem sprawnie zapętlali płyty z muzyką funk i soul. W tamtych czasach kultura hip-hop ma też już swoich popularnych przedstawicieli takich jak Run Dmc czy Beastie Boys. Coraz częściej wybrzmiewa gangsta rap, którego reprezentanci ozdabiają zęby kamieniami szlachetnymi. Dzięki Beyonce, Madonnie, czy choćby Miley Cyrus trend zostaje wskrzeszony w 2013 roku, aby później na wiele lat zniknąć z naszej pamięci. Zacznijmy jednak od początku.

Pierwsze ozdoby na zęby pojawiły się już w VII w. p.n.e.. Bogate etruskie kobiety usuwały przednie zęby i zastępowały je złotem. W ten sposób demonstrowano status społeczny. Film dokumentalny „Tajemnicza historia Grillz” mówi nam nieco więcej o amerykańskich grillach z lat 80. Imigranci z Afryki, którzy w tamtych latach zmagali się z brakiem pracy i biedą, zaczęli leczyć zęby złotem (sic!).

ZOBACZ TEŻ: ARIANA GRANDE MA WIELKI TATUAŻ Z JEDNYM Z BOHATERÓW POPULARNEGO ANIME!

Choć może to zabrzmieć ironicznie, złoto było jednym z najtańszych wypełniaczy ubytków w zębach. Nagle Brooklyn i jego okolice zapełniły się ludźmi ze złotymi zębami. Wkrótce rodowici nowojorczycy zaczęli traktować złote zęby jako manifest modowy – wyjaśniają dziennikarze „National Geographic”.

W ten właśnie sposób gwiazdy rapu zaadaptowały owy trend. Po co ta lekcja historii? O tych niezwykłych ozdobach postanowiła przypomnieć Arianie Grande, która w mediach społecznościowych opublikowała zdjęcie zębów.

ZOBACZ TEŻ: ARIANA GRANDE W RÓŻOWYM FUTRZE I SZPILKACH PROMUJE TELEDYSK DO NOWEGO SINGLA

Fani artystki oszaleli. Wielu z nich przyznało, że jest to najgorsza decyzja, którą piosenkarka kiedykolwiek miała podjąć. Obudziło się również nieco inne towarzystwo. Według nich najbardziej cukierkowa przedstawicielka muzyki popularnej, nie powinna wskrzeszać pamięci gangsterskiego środowiska i nieciekawych okoliczności, które mu towarzyszyły, właśnie w ten sposób.

Pojawiło się jeszcze jedno, chyba najbardziej złożone pytanie. Czy Ariana Grande ma świadomość, że rekwizyt, który wykorzystała, w przeszłości nosili mężczyzny i kobiety uznani za zagrożenie dla społeczeństwa? Mieszkańcy getta?

ZOBACZ TEŻ: ARIANA GRANDE PRZESZŁA METAMORFOZĘ. WYGLĄDA JAK PLASTIKOWA LALKA Z BOGATEGO DOMU

Oczywiście Grande nie jest pierwszą (i najprawdopodobniej ostatnią) gwiazdą, która sprowokowała debatę na ten temat. Wcześniej były to między innymi Kim Kardashian, Hailey Baldwin, Bella Hadid i Cara Delevingne. Wysadzane diamentami grille nie są trendem, w którego otchłań należy rzucić się bez opamiętania, gdyż spoczywa na nich potężny ciężar kulturowy. Warto postawić granicę między tym, co słodkie, a tym, co kulturowo wrażliwe.