Depilacja laserowa jest coraz bardziej dostępna na polskim rynku medycyny estetycznej. Nie jest to ani tani, ani bezbolesny, ale za to skuteczny sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia.

Jeszcze do niedawna z lasera korzystały panie chcące pozbyć się szpetnego owłosienia w miejscach, które są charakterystyczne u mężczyzn – na twarzy, szyi, klatce piersiowej, czy brzuchu. Teraz, wraz ze spadkiem ceny zabiegów oraz większą dostępnością do tej usługi, chętnie pozbywamy się niechcianych włosków z pach, okolic bikini czy nóg.

Jaki laser?
Przed wyborem gabinetu, warto zapoznać się z rodzajami laserów, których skuteczność mierzy się w procentowym zmniejszeniu odrostu włosa na 12 tygodni po wykonaniu zabiegu. Możemy skorzystać z lasera: rubinowego (od 20% do 60%), aleksandrytowego (od 40% do 80%), diodowego (o 98%), Nd-Yag (44% do 66%). Najnowsze badania wykazały, że najskuteczniejszy jest laser diodowy.

Cennik.
Ceny takich zabiegów nie są niskie: uda – 500-600 zł, łydki – 400-500 zł, bikini – 250-450 zł, pachy – 250-300 zł, baki – 200 zł, broda – 200-350 zł, górna warga – 150-200 zł – wszystko zależy od ilości włosów do usunięcia. Jeden zabieg nie wystarczy – minimum to 4.

Tylko dla ciemnowłosych
Depilacja laserowa polega na niszczeniu mieszka włosowego za pomocą światła laserowego. Przenikająca do 2 mm w głąb skóry wiązka energii jest pochłaniana przez melaninę (barwnik) i zamieniana na ciepło (następuje uszkodzenie macierzy włosa). Z tego rodzaju zabiegów mogą korzystać tylko osoby o ciemnych włosach. Jasne zawierają mało barwnika – melaniny – dlatego też zabieg laserowy będzie w takim wypadku nieskuteczny.

Przeciwwskazania
Istnieje też wiele przeciwwskazań do tego rodzaju zabiegu, takie jak: ciąża, świeża opalenizna, stosowanie kremu z retinolem, leków światłouczulających, ziół (takich, jak: nagietek, dziurawiec), skłonność do przebarwień, niektóre choroby. Osoby, które cierpią na zaburzenia hormonalne także nie powinny korzystać z lasera – w ich przypadku okaże się on nieskuteczny. Na miesiąc przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania wosku, pęsety oraz środków chemicznych, gdyż w momencie depilacji ważne jest, aby wszystkie włosy były równej długości.

Wybór gabinetu
Gdy już zdecydujemy się na zabieg, musimy jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy – kto będzie robił nam depilację: czy jest to wykwalifikowany personel medyczny, jakie ma doświadczenie w tym względzie, czy ktoś z naszych znajomych korzystał z tego gabinetu; czy przed zabiegiem zaproszono nas na konsultację; czy zrobiono nam zdjęcie, aby można było śledzić efekty działania lasera; czy prowadzona jest szczegółowa karta, jaki obszar ma zostać poddany depilacji; czy otrzymujemy potwierdzenie wpłaty pieniędzy w postaci faktury lub rachunku (służą jako dowody w sądzie, w razie źle przeprowadzanego zabiegu).

Na koniec pamiętajmy, że laserowe usuwanie owłosienia jest dość bolesne, szczególnie w okolicach bikini i twarzy. Najnowsze lasery zaopatrzone są w nakładki zmniejszające ból, w razie wyjątkowej nadwrażliwości – prowadzący poleci maść znieczulającą, którą stosuje się godzinę przed zabiegiem.

A jakie jest Wasze zdanie na temat depilacji laserowej? Czy korzystałyście kiedyś z tego rodzaju zabiegów?