Fototapety są dostępne na rynku od lat, a moda na ich wykorzystanie w aranżacji wnętrz nie przemija. Nic dziwnego, tego typu dekoracje mają wiele zalet i pozwalają na szybką, tanią przemianę pomieszczenia. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na fototapetę.

Jakie są zalety fototapet?

Fototapety do wystroju wnętrz są chętnie wybierane przez ludzi na całym świecie – nie tylko amatorów, lecz także profesjonalnych architektów. Dzieje się tak, ponieważ tego typu dekoracja ma wiele zalet. To jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na zmianę wyglądu pomieszczenia. Umieszczenie fototapety na ścianie nadaje wnętrzu zupełnie nowy charakter.

Przy pomocy takich dekoracji ściennych można optycznie powiększyć lub rozjaśnić małe pomieszczenie. Wystarczy wybrać grafikę z oknem, krajobrazem lub wzorem 3D. Ze względu na duży wybór wzorów fototapety pasują do każdej aranżacji. Dobrze sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, industrialnym, orientalnym, a także glamour lub nowoczesnym.

Osoby, które nie mają pieniędzy na prawdziwy marmur lub drewno, mogą wybrać fototapetę imitującą te materiały. To tanie rozwiązanie, w dodatku łatwo utrzymać je w czystości. Nie trzeba martwić się też o to, że drogi materiał ulegnie zniszczeniu lub zabrudzeniu.

Rodzaje fototapet

Wybrana grafika fototapety może zostać nałożona na jeden z trzech materiałów. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, dlatego przy wyborze warto uwzględnić, w jakim pomieszczeniu zostanie użyta dana dekoracja. Wyróżnia się:

  • fototapetę winylową – jest gładka, odporna na uszkodzenia, zabrudzenia i wilgoć;
  • fototapetę samoprzylepną – jest matowa, odporna na zagniecenia i rozdarcia, a do jej montażu nie potrzeba kleju;
  • fototapetę zmywalną – satynowa, odporna na wilgoć i łatwa w czyszczeniu.

Istnieje również opcja pokrycia winylowego materiału laminatem. To sposób na wzmocnienie trwałości fototapety, dodatkowa ochrona przed wilgocią i możliwość czyszczenia na mokro. Dzięki temu wybraną grafikę można bez obaw umieścić w kuchni lub łazience.

Zasady aranżacji wnętrz z fototapetą

Aby wnętrze wyglądało dobrze, należy przestrzegać kilku zasad aranżacji. Bardzo łatwo jest popełnić błędy, które sprawią, że pomieszczenie stanie się optycznie mniejsze, ciemniejsze i zbyt przytłaczające. Wówczas spędzanie w nim czasu nie będzie komfortowe.

Oto kilka najważniejszych zasad dekoracji wnętrz z fototapetą:

  • fototapetę należy umieścić tylko na jednej ścianie;
  • w małych pomieszczeniach sprawdzą się fototapety przestrzenne;
  • należy unikać dużych wzorów w małych pomieszczeniach;
  • kolorystyka ścian powinna być dopasowana do fototapety;
  • motyw na fototapecie powinien odpowiadać stylowi pomieszczenia i pozostałym dekoracjom;
  • długiej ściany nie należy w całości pokrywać fototapetą.

Należy także zadbać o odpowiednie przygotowanie ściany, na której ma być zamontowana fototapeta. Konieczne jest usunięcie dziur, nierówności oraz łuszczącej się farby. Następnie można przemyć ją wilgotną ścierką i poczekać, aż wyschnie. Nie jest wskazane naklejanie fototapety bez wcześniejszego przeczytania instrukcji.

*artykuł partnera