Marzą ci się wnętrza urzekające wyrafinowaną prostotą, oryginalnymi formami i funkcjonalnością? Styl mid-century modern zdobędzie twoje serce i pozostanie w nim na długo, bowiem estetyka lat 50. i 60. XX wieku nieprędko utraci swoją popularność i ponadczasowy czar. Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się ten wyjątkowy styl wnętrzarski?

Architektka wnętrz z pracowni aranżacji wnętrz Decoroom, Olga Nowosad-Szewców, przedstawia kluczowe cechy tego wyjątkowego stylu i podpowiada, jak zaaranżować swoje mieszkanie lub dom w klimacie retro-chic!

Światło i przestrzeń

Mid-century modern to nie tylko styl wnętrzarski – to głęboki ukłon w stronę wysokiej jakości wzornictwa i uniwersalnych form, ale także przestrzeni. Od czego zacząć, gdy chcemy nadać wnętrzom takiego klimatu? Tu liczą się przestrzeń, światło i harmonia. Już na etapie projektu warto zwrócić uwagę na okna, które powinny być maksymalnie duże, by wprowadzić jak najwięcej światła dziennego. Im bardziej przestrzenne wnętrze, tym lepiej. Otwarta, jasna przestrzeń i minimalistyczne podejście z nutą retro to kluczowe elementy, które sprawią, że twoje wnętrze zyska doskonałą bazę, na której stworzysz zachwycającą aranżację.

czym charakteryzuje się ten styl wnętrzarski?

W mocne tony

W przypadku mid-century modern mamy pełną dowolność przy wyborze kolorystyki i łączenia barw. Owa epoka słynęła z odważnych kombinacji kolorów, takich jak złoto, pomarańcz, szałwia czy turkus, które łączono – czasem tylko na zasadzie akcentów – z naturalnym drewnem, czernią i złamaną bielą. Ten styl daje duże pole naszej wyobraźni i pozwala wprowadzić do wnętrz energetyzujące kontrasty, które ożywiają stonowaną podstawę aranżacji. Charakterystyczne dla tego stylu kolory, takie jak soczyste rudości, tonacje oliwki czy głębokie czerwienie, odzwierciedlają radosną i optymistyczną atmosferę tamtej epoki. Ważne jest, by zadbać o ich umiejętne zbalansowanie, aby uniknąć przesycenia i zaburzenia harmonii.

czym charakteryzuje się ten styl wnętrzarski?

Meble z historią

Jeśli masz słabość do retro mebli to znaczy, że mid-century modern zdecydowanie przypadnie ci do gustu! Stylowe meble o wyrazistych, a nawet organicznych kształtach z oryginalnymi nóżkami i tapicerką wykonaną z naturalnych materiałów to elementy rozpoznawalne tego nurtu, który nierzadko wynosił je do rangi użytkowych i funkcjonalnych dział sztuki. Charakterystyczne dla tego stylu meble odzwierciedlają prostotę, elegancję i komfort, co sprawia, że są niezmiennie popularne we współczesnych aranżacjach wnętrz. Drewniane forniry na frontach, dopracowane detale, takie jak charakterystyczne nóżki stołów i komód czy minimalistyczne uchwyty dodają każdemu meblowi niepowtarzalny wygląd – estetyka idzie tutaj w parze z wygodą użytkowania. Za pomocą takich mebli z duszą wprowadzisz do wnętrz indywidualność i przemyślaną estetykę oddającą ducha tego stylu.

czym charakteryzuje się ten styl wnętrzarski?

Geometryczne detale

Tu królują kwadraty, trójkąty i koła! W stylu mid-century modern geometria staje się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale wręcz filozofią formy. Charakterystyczne dla tego nurtu są proste, geometryczne kształty, które nadają wnętrzom elegancji i klarowności. Ostry design, z wykorzystaniem linii i proporcji, jest podkreśleniem funkcjonalności, a jednocześnie wprowadza w przestrzeń dynamizm. Wnętrza w stylu mid-century modern często eksperymentują z ostrymi kątami i okręgami, tworząc kompozycje, które emanują równowagą i harmonią. Geometrię wprowadzimy poprzez formę mebli i dodatków, ale także za sprawą abstrakcyjnych wzorów na tkaninach, grafikach czy dywanach. Takie odważne zestawienia kontrastujących kształtów dodają wnętrzom dynamiki i niepowtarzalności, a każdy element ma znaczenie.

czym charakteryzuje się ten styl wnętrzarski?

Artykuł sponsorowany