Sól nie ma dobrej opinii na świecie. Nazywany białym zabójcą i mocno negowany, często jest deklasowany bez dyskusji, chociaż większość z nas używa jej na co dzień. Prawda jest też taka, że istnieją pozytywne strony używania soli w rozsądnych dawkach. Problem tkwi w tym w jaki sposób jej używamy i z czym ją stosujemy bądź spożywamy. Ostatnie badania mówią, że sól może pomagać w leczeniu trądziku hormonalnego. Oto, w jaki sposób się to dzieje.

ZOBACZ TEŻ: BIELSZE ZĘBY, GŁADSZA SKÓRA I PIĘKNE WŁOSY – SPRAWDŹ DZIAŁANIE KOSMETYKÓW Z SODĄ

Najbardziej nie lubię soli w morzach i oceanach. Kąpiel w niej zawsze zostawia na moim ciele i włosach ślady, z którymi trzeba sobie radzić nawet kilka tygodni później. Zdziwiłam się więc bardzo, kiedy dostrzegłam w składzie mojego peelingu oraz mgiełki sól morską. Co więcej, dowiedziałam się o istnieniu maseczki solnej, która zasadniczo wygląda jak mikrodermabrazja, z tym, że urządzenie rozpyla drobne kryształki soli himalajskiej po całej skórze. Jaki jest tego cel? Złuszczenie i usunięcie martwego naskórka. Efektem jest błyszcząca skóra i o dziwo, lepsze nawodnienie. Mówi się też o tym, że pomaga leczyć trądzik.

Pionierami w wypuszczaniu kosmetyków z solą himalajską są oczywiście koreańskie marki. Półki w sklepach z kosmetykami koreańskimi wręcz uginają się od kosmetyków pielęgnacyjnych z zawartością bądź na bazie soli. Większość z nich jest dla osób walczących z trądzikiem oraz zmagających się z matową, suchą skórą. W czym więc najbardziej jest przydatna sól w kosmetykach pielęgnacyjnych?

ŚWIETNIE ZŁUSZCZA

Zupełnie jak cukier, sól jest świetnym środkiem złuszczającym. Pomaga rozłożyć mocniej martwą skórę, tym samym pozbywając się jej z twarzy i rozjaśniając matową cerę. Jest jednak duże obstrzenie w peelingach z solą – trzeba podchodzić do niego bardzo uważnie, bo cząstki soli są bardzo twarde i mogą powodować otarcia na twarzy.

ZOBACZ TEŻ: 6 przerażających faktów o chipsach. Już nigdy ich nie zjesz

GŁĘBOKO OCZYSZCZA

Sól ma niewielką przewagę nad cukrem w oczyszczaniu skóry – przede wszystkim nie klei się oraz ma właściwości antybakteryjne. Jak przecież powszechnie wiadomo, bakterie nie rozwijają się tak dobrze w środowisku o wysokim zasoleniu. Sól ma też właściwości chłonne, dlatego jest świetnym składnikiem, jeśli szukasz dobrego sposobu na zmniejszenie porów oraz pozbycie się zaskórników.

WSPOMAGA WALKĘ Z TRĄDZIKIEM

Sól nie tylko pomaga wchłonąć zanieczyszczenia, lecz także chłonie sebum, tym samym pomagając skórze kontrolować oraz wyrównywać poziom oleju w skórze, co mocno pomaga w walce z trądzikiem.

ŚWIETNIE NAWILŻA Z ODPOWIEDNIMI KOMPANAMI

Na chłopski rozum, sól powinna wysuszać i odwadniać skórę, ale może być odwrotnie, jeśli zaczniemy jej używać odpowiednio. To właśnie zawartość soli w minerałach takich jak wapń, magnez i potas pomaga nawilżyć i ujędrnić skórę.

Czy Wam też te informacje pomogą docenić sól w codziennej pielęgnacji?