Zakończenie związku nigdy nie należy do łatwych doświadczeń, nawet jeśli relacja trwała krótko. Tym bardziej, jeśli nadal żywisz uczucia do osoby, z którą właśnie się rozstajesz. Często zupełne zakończenie relacji utrudnia także fakt, że macie wielu wspólnych przyjaciół i znajomych. Czy przyjaźń z byłym partnerem zawsze jest skazana na porażkę?

Proporcja 1:5 to przepis na szczęście w związku. Na czym dokładnie polega?

Przyjaźń z byłym partnerem: czy to dobry pomysł?

Zanim zdecydujesz się na dalsze utrzymywanie relacji po zakończonym związku, warto przyjrzeć się własnym uczuciom i odkryć prawdziwe motywy, które skłaniają Cię ku dalszemu kontynuowaniu znajomości. Najlepszym i najzdrowszym powodem do nawiązania przyjaźni z byłym jest to, że naprawdę lubisz towarzystwo drugiej osoby i doceniasz platoniczne aspekty związku, które Was łączyły.

Jednak te aspekty mogą być trudne do oddzielenia od innych skomplikowanych spraw, które nadal mogą wywoływać w Tobie wiele intensywnych emocji. Autorefleksja jest więc kluczem do upewnienia się, że nie nawiązujesz przyjaźni z byłym partnerem tylko dlatego, że masz trudności z przystosowaniem się do codziennych życie bez niego.

„Drobny romans” trend z TikToka, który naprawi Twój wieloletni związek i przegoni nudę

Problemem może być także cały wachlarz uczuć – od urazy czy zazdrości, po tęsknotę, a nawet miłość. Jeśli uczucia te są intensywne, może to nie być najlepszy moment na podjęcie próby przyjaźni.

Przyjaźń po rozstaniu: jak to zrobić

Jeśli po głębokiej analizie sytuacji, myśli, odczuć i emocji chcesz spróbować zaprzyjaźnić się z byłym partnerem pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym ta relacja będzie miała szansę przetrwać. Przede wszystkim ustal jasne granicę. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy rozmowa o randkach i spotykaniu nowych osób będzie czymś naturalnym, czy może to już zbyt wiele dla którejś ze stron. Wasza przyjaźń może przybrać wiele różnych odsłon: możecie umawiać się na nocne maratony filmowe i oglądać komedie romantyczne w piżamie albo spotkać się na kawę raz w miesiącu i pójść wspólnie na dłuższy spacer. Każdy w Was powinien więc poświęcić trochę czasu na ocenę swoich uczuć i ustalić, gdzie rozpoczyna się i kończy poziom komfortu oraz jakie macie oczekiwania względem tej relacji.