Z zarządzeń wiemy, jak bezpiecznie robić zakupy. Należy nosić rękawiczki oraz zasłaniać twarz. W sklepie mogą przebywać trzy osoby na jedną kasę. W kolejce musimy pamiętać o zachowaniu prawidłowej odległości. Nie powinniśmy płacić gotówką. Ale czy to wszystko?

Czy żywność przenosi koronawirusa?

GIS na swojej oficjalnej stronie poinformował, że nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem transmisji koronawirusa. Jednakże należy rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności. Co zatem możemy zrobić, aby uniknąć ryzyka?

Koronawirus: Czy noszenie soczewek zwiększa możliwość zakażenia?

Własna torba na zakupy

Starajmy się nie korzystać z wielorazowych toreb na zakupy. O wiele lepiej sprawdzą się te, które przynosimy sami. Torby nie powinniśmy stawiać na podłodze, a potem na blacie. Jeśli korzystamy z torby materiałowej, pamiętajmy o wypraniu jej.

Targowiska bezpieczne

Zalecenia dla targowisk i bazarów nie różnią się niczym od zaleceń dla reszty. Muszą oni przestrzegać tych samych zasad, dlatego jeśli preferujesz takie miejsca zakupów, możesz śmiało z nich korzystać. Pamiętaj jednak, aby zachowywać higienę oraz odstęp.

Puszki

Puszki mogą być dotykane przez wiele osób w sklepie, może znajdować się na nich również kurz lub inne zabrudzenia, dlatego przed otwarciem powinno się je dokładnie oczyścić. Mowa tutaj zarówno o konserwach, jak i napojach w puszce.

Koronawirus: źle zdejmowane rękawiczki jednorazowe mogą grozić zarażeniem

Fabrycznie zamknięte

Gdy kupujemy pieczywo, owoce, warzywa, mięso lub ser, lepiej wybrać produkty fabrycznie zamknięte. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko przeniesienia się koronawirusa. Nie ma co prawda odgórnych zaleceń co do dezynfekcji opakowań, jednak jeśli ma to sprawić, że poczujemy komfort psychiczny, możemy to zrobić. Jeśli istnieje możliwość, to najlepiej przepakować produkty od razu do domowych pojemników i wyrzucić te sklepowe.

Pieczywo

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup pieczywa z piekarni, należy je umieścić w piekarniku nagrzanym do 180°C na dwie minuty.