Po incydencie między Willem Smithem i Chrisem Rockiem podczas rozdania Oskarów w 2022 roku Smith został wykluczony z Oskarów na 10 lat. Zakaz wszedł w życie po dwóch tygodniach od spoliczkowania Chrisa Rocka. Tak więc, jeśli Smith zostanie wykluczony z Oscarów na dekadę, czy oznacza to, że zdobywca Oscara nie będzie kwalifikował się do nominacji w następnych latach?

Will Smith ostrzega Jadę Pinkett-Smith: „nie używaj mnie jako siły przebicia”

W oświadczeniu wydanym przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), Akademia nie odniosła się bezpośrednio do uprawnień Smitha do nominacji do Oscara w okresie trwającego zakazu. Wszystko, co zostało podkreślone, to to, że Smith nie może uczestniczyć w rozdaniu Oscarów i innych powiązanych imprezach AMPAS. Według ekspertów branżowych, którzy anonimowo rozmawiali z The New York Times , zakaz prawdopodobnie nie wpłynie na kwalifikowalność Smitha do nominacji do Oscara – tylko jego zdolność do uczestniczenia w oficjalnych wydarzeniach AMPAS, jeśli zostanie on nominowany. Ponieważ on również dobrowolnie zrezygnował z AMPAS, nie będzie mógł już głosować na Oscarach.

Najbardziej bezpośrednie skutki zakazu będą widoczne już w przyszłym roku. Tradycyjnie, zwycięzca Oscara z poprzedniego roku wręcza trofeum dla najlepszej aktorki (i odwrotnie); w tym roku Anthony Hopkins, który zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w 2021 roku, wręczył statuetkę Jessice Chastain, czyli nagrodę dla najlepszej aktorki.

W normalnych okolicznościach Smith zostałby zaproszony na scenę podczas przyszłorocznej ceremonii rozdania Oscarów, aby wręczyć kolejną nagrodę, ale w ramach zakazu tę nagrodę będzie musiał wręczyć ktoś inny. Smith gra w nadchodzącym filmie Apple „Emancypacja”, który wzbudził plotki o potencjalnej nagrodzie. Jeśli „Emancypacja” zdobędzie nominacje do Oscara, Smith nie będzie mógł uczestniczyć w ceremonii ani żadnych innych oficjalnych wydarzeniach poprzedzających Oscary organizowanych przez AMPAS, nawet jeśli sam zostanie nominowany.

Kolejna pełnia księżyca już w Wielkanoc! Na które znaki zodiaku zadziała najsilniej?