Każdy z nas ma swoje ulubione zapachy. Z pewnością zastanawiałaś się jednak, czy perfumy mogą się przeterminować. Istnieje wiele mitów i legend na ten temat, dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się faktom, dotyczącym trwałości zapachów.

Bestsellerowe perfumy. 10 zapachów, które biją rekordy sprzedaży

Czy perfumy mają termin ważności?

Perfumy, podobnie jak wiele innych produktów kosmetycznych, mają określony okres trwałości. W zależności od rodzaju i jakości składników, trwałość perfum może się różnić. Ale ogólnie rzecz biorąc, perfumy są stosunkowo trwałymi produktami. Przyjęło się, że mogą tracić swoje zapachowe właściwości po około 5 latach od daty produkcji, umieszczonej na opakowaniu.

Elementy wpływające na trwałość perfum

Składniki: Składniki użyte do produkcji perfum mają ogromne znaczenie. Naturalne, takie jak olejki eteryczne, mogą być bardziej podatne na degradację niż substancje syntetyczne. Dlatego perfumy oparte na naturalnych składnikach mogą mieć krótszą trwałość.

Sposób przechowywania: To, jak dbamy o nasze perfumy, również ma wpływ na ich trwałość. Perfumy powinny być przechowywane z dala od światła słonecznego, ciepła i wilgoci. Nieprawidłowe przechowywanie może przyspieszyć proces „psucia się”.

Zamknięcie butelki: Perfumy powinny być przechowywane w zamkniętych butelkach, aby zapobiec utracie aromatu. Kontakt z powietrzem może prowadzić do utraty intensywności zapachu.

Okres od otwarcia (PAO – period after opening): Wiele perfum ma oznaczenie „PAO” na opakowaniu, które informuje, ile miesięcy produkt jest bezpieczny do użytku po otwarciu. To ważne, ponieważ po pewnym czasie zapach może zmienić się lub osłabnąć.

Czy perfumy się przeterminowują?

Odpowiedź brzmi: tak, perfumy mogą się przeterminować, ale proces ten jest powolny i zależy od wielu czynników. Perfumy zwykle zachowują swoje właściwości zapachowe przez wiele lat, o ile są przechowywane prawidłowo. Jednak po pewnym czasie zapach może ulec zmianie lub osłabnąć. Jeśli zauważysz dodatkowo, że płyn we flakonie zmętniał, zmienił kolor lub ma skwaśniały zapach, pora na wizytę w perfumerii i zakup nowego aromatu.

Tych perfum używa Sandra Kubicka. „Są boskie. Ludzie ciągle pytają mnie, czym pachnę”