Każdy kosmetyk ma określoną datę ważności. Nie tylko na opakowaniach kremów, szamponów i szminek powinniśmy szukać zapisu określającego czas do kiedy możemy je wykorzystać. Ta sama zasada dotyczy także perfum. Chociaż zamknięte w szklanych flakonikach – pachnące esencje również mogą się przeterminować. Warto również zwrócić uwagę na to, jak używamy perfum, ponieważ niektóre zachowania mogą zmienić ich chemiczny skład. A to powoduje, że tracą swoją przydatność wcześniej.

Czy perfumy mają datę przydatności?

Perfumy, jak wszystkie inne kosmetyki, mają określoną datę przydatności. Oznacza to, że po określonym czasie ich zapach słabnie i szybciej się ulatnia. Jeśli chcesz odczytać termin ważności – zerknij na tekturowe opakowanie. W tym miejscu powinna być data określająca przydatność. Większość producentów zaleca także, aby zużyć ich produkt w przeciągu od 1 roku do 3 lat. Niemniej w przypadku zapachów zasady użytkowania nie muszą być aż tak restrykcyjne, a znaczącą rolę odgrywa sam skład perfum oraz czas ich otwarcia.

Perfumy uwielbiane przez Jennfer Coolidge. Gwiazda „Białego Lotosu” zdradza, jaki jest jej zapach idealny. Zawsze zwraca uwagę na jeden szczegół

Z czasem pojawia się tendencja do utleniania się i kwasowości zapachu. Sama barwa perfum również może się zmienić na ciemniejszą, a konsystencja może stać się bardziej mętna. Skład również ma znaczenie – jedne perfumy mogą być bardziej podatne na utlenianie niż inne. Dotyczy to w szczególności cytrusowych nut zapachowych.

Jak sprawdzić czy perfumy są przeterminowane?

Pierwszym znakiem, który może świadczyć o tym, że termin przydatności perfum zakończył się jest wyczuwalna zmiana górnej nuty zapachowej. Innym sygnałem jest zmiana koloru płynu. Większość zapachów ma żółtawy odcień, ale kiedy się zepsuje, może zmienić kolor na ciemniejszy brąz.

Zwykle to perfumy o wysokiej zawartości alkoholu są najtrwalsze. Dzieje się tak dlatego, że alkohol zapobiega utlenianiu cząsteczek aromatycznych. Zazwyczaj myślimy o alkoholu jako o składniku, którego należy unikać w produktach kosmetycznych, ale jeśli chodzi o zapachy – tutaj możemy spojrzeć na ten składnik nieco bardziej przychylnym okiem. To ważny składnik konserwujący.

Perfumy dopasowane do znaku zodiaku. Personalizowany zapach, który odzwierciedli to, kim jesteś

Jak przedłużyć trwałość perfum?

Istnieje kilka zasad, które pomogą przedłużyć trwałość Twojego ulubionego zapachu. Przede wszystkim przechowuj szklane flakoniki z dala od światła, ciepła i wilgoci. Najlepsze będzie zaciemnione miejsce w szafce, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Aby utrzymać zapach w idealnej temperaturze eksperci polecają, aby przechowywać perfumy w lodówce. Wcześniej należy owinąć je w folię, aby zmniejszyć ekspozycję na światło. Innym sposobem jest także umieszczenie ich w zamrażarce. Perfumy zawierają alkohol, dzięki czemu nie zamarzają, a ponadto ich zapach w niższej temperaturze utrzyma się znacznie dłużej.

perfumy missguided babe heat
1

Babe Heat

Missguided

Kup teraz
perfumy unisex
2

Woda perfumowana inspirowana Montale Intense Cafe

Made in Lab

Kup teraz
perfumy blauer
3

Un1t3d Camou For Women

Blauer

Kup teraz
victor rolf perfumy
4

Flowerbomb Ruby Orchid

Viktor & Rolf

Kup teraz
jennifer lopez perfumy
5

Jlust

Jennifer Lopez

Kup teraz