Oprócz znalezienia wspólnych tematów ze znajomymi oglądanie seriali może podnieść Twoją produktywność i zmotywuje Cię do pracy. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak.

Zdalna praca wywołała sporo zamieszania w domowej przestrzeni, zupełnie zmieniła pojęcie wolnego czasu  i rozmyła granice pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. A jednym z najbardziej dotkliwych aspektów, który odróżnia home office od każdego innego rodzaju pracy, jest poczucie izolacji.

„Waniliowa dziewczyna”: popularny trend budzi kontrowersje

Oglądanie seriali a produktywność w pracy

Tłok i gwar, który jeszcze nie tak dawno przeszkadzał Ci w wykonywaniu obowiązków, teraz jest miłym wspomnieniem po dawnej „normalności”? Jeśli tęsknisz za ludzkimi głosami, krótkimi rozmowami i całym urokliwym hałasem możesz wypróbować body doubling, czyli wykonywać swoją pracę w obecności innych osobów. W tym celu wystarczy zadomowić się ze swoim laptopem w kawiarence, biurze coworkingowym lub zaprosić przyjaciela na wspólną sesję produktywności – nie musicie pracować w tej samej firmie. Chodzi o wspólne doświadczanie i obcecność drugiej osoby, która działa motywująco, a przy okazji poprawia samopoczucie.

W rozmowie z Brit.com psycholożka Carolyn Rubenstein wyjaśniła: Praca w obecności innych zwykle poprawia wydajność zadania. Ta koncepcja jest koncepcją psychologiczną znaną jako facylitacja społeczna. Body doubling, czyli czynność polegająca na wykonywaniu zadań z drugą osobą w pobliżu, poprawia motywację i skupienie. (…) Praca w pojedynkę pozwala na łatwiejszy dostęp do niepotrzebnych przerw i utratę koncentracji z powodu rozpraszania uwagi.

Mroczna historia królewskiej tiary. Przez te kontrowersje Meghan Markle nie mogła mieć jej na ślubie

Jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz zrealizować wyżej wymienionych propozycji istnieje inny sposób na zwiększenie produktywności, który może pomóc – oglądanie telewizji. Jeśli masz już dosyć ciszy to może być dokładnie to, czego potrzebujesz, aby poprawić swoje samopoczucie i zwiększyć produktywność. Badanie przeprowadzone przez Fast Company wykazało, że 57% uczestników oglądało program telewizyjny w godzinach pracy, i okazuje się, że odpowiedni poziom hałasu w tle może zwiększyć wydajność — o ile nie są to zbyt głośne, przytłaczające odgłosy. Pewna grupa ludzi włączenie telewizora uzna za pomocne, ponieważ działa to bardziej na zasadzie białego szumu. Jednak są osoby, których może to rozpraszać. Oglądanie telewizji może być bardziej rozpraszające, ponieważ każdy program ma fabułę, która może odciągać uwagę od obowiązków ­tłumaczy Rubenstein. Ważne jest to, aby rozpoznać, co jest najlepsze dla Ciebie i jak reaguje Twój mózg na bodźce dookoła. Jeśli potrafisz skupić się na zadaniu, a szum i odgłosy w tyle działają na Ciebie motywująco – możesz wypróbować tę metodę lub skorzystać z body doubling. Spędzanie czasu z drugą osobą, nawet jeśli nie wykonujecie tych samych obowiązków, pomaga podnieść poziom serotoniny i poprawić nastrój i zwiększa chęci do działania.