W celu zwiększenia bezpieczeństwa od 16 kwietnia 2020 roku w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach ogólnodostępnych. Z tego względu większość osób wyposażyło się już w ochronne maseczki i chusty, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ale to nie jedyny sposób ochrony, jaki jest obecnie stosowany w społecznościach. Coraz więcej osób korzysta ze specjalnych przyłbic ochronnych. Czy taka forma zabezpieczenia jest skuteczna i zgodna z obowiązującymi nakazami ochrony?

Przyłbice ochronne a maseczki

Stosując się do rządowych rozporządzeń większość osób nakłada na twarz maseczki ochronne jednorazowego bądź wielokrotnego użytku. Popularną formą ochrony są też szaliki i chusty oraz przyłbice. Szczególnie ostatnia z metod do niedawna wzbudzała sporo wątpliwości.

Pandemia koronawirusa a branża beauty. Co dalej?

Przyłbice ochronne są głównie wykorzystywane przez pracowników sklepów lub osoby, które w trakcie wykonywania obowiązków służbowych są narażeni na kontakt z klientem zewnętrznym. To także jedna z form ochrony personelu medycznego. Oprócz przyłbicy lekarze i pielęgniarki noszą również półmaski filtracyjne, które zmniejszają ryzyko przedostania się wirusa z wydychanym powietrzem. Często dodatkową formą ochrony jest również maska chirurgiczna. W tym przypadku przyłbica jest jednym z wielu zabezpieczeń.

Zaletą stosowania przyłbicy jest także fakt, że jest to wygodniejsza forma ochrony dla osób noszących okulary, ponieważ nie istnieje tu ryzyko zaparowania szkieł. Jest również łatwiejsza w dezynfekcji, a dodatkowo oprócz nosa i ust – osłania również oczy.

Na ostatniej konferencji rządowej, minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że można korzystać zamiennie z przyłbic i maseczek ochronnych.

Koronawirus: w co wierzą koronasceptycy?

Jeśli chodzi o samą skuteczność, to trudno jest jednoznacznie określić, która z form ochrony jest lepsza. Biorąc pod uwagę ryzyko roznoszenia wirusów – maseczka ochronna pomaga powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusów. W przypadku przyłbic wirus może przedostawać się bokami wraz z wydychanym powietrzem. Z kolei jednym z argumentów, które przemawiają za noszeniem przyłbic jest ochrona ust, nosa, a także oczu. Najbezpieczniejszą opcją wydaje się noszenie obu form zabezpieczeń, w szczególności w miejscach publicznych, gdzie może przebywać wiele osób. Tym samym zwiększamy bezpieczeństwo swoje i osób będących w pobliżu.