Niewiele mówi się o pH w kontekście pielęgnacji skóry. Widujemy często napisy na kosmetykach w stylu “neutralne pH” – ale co to tak naprawdę znaczy? I czy ma coś wspólnego ze zdrową cerą? Tym tematem warto się zainteresować, jeśli zależy nam na pięknej i zadbanej cerze, bez wyprysków, zbędnego łoju czy zaczerwień.

ZOBACZ TEŻ: CO SIĘ DZIEJE Z TWOIMI KOSMETYKAMI DO MAKIJAŻU, GDY PRZEKROCZĄ DATĘ WAŻNOŚCI?

W skrócie, poziom pH określa, czy produkt jest kwasowy czy zasadowy. Można go umieścić na skali (od 0 do 14) – im niższa liczba, tym poziom jest bardziej kwaśny. Im wyższa – tym bardziej zasadowy. Czysta woda dla przykładu ma obojętne pH 7. Za optymalne pH skóry International Journal of Cosmetic Science podał kilkanaście lat temu poziom 4,7 pH, jednak obecne badania nieco się od nich różnią. W dzisiejszych realiach dopiero poziom 5,5 ocenia się jako zdrową cerę i optymalne poziomy bakterii, oleju oraz wilgoci w skórze, ze względu na zakwaszanie skóry w ostatnich dziesięcioleciach.

Co to oznacza dla skóry?

Produkt oznaczony poniżej 5,5 pH jest znaczenie bardziej kwaśny od skóry, tym samym znacząco ogranicza spełnianie przez nią funkcji oczyszczającej. To może prowadzić do zaburzeń, które widocznie odbiją się na zdrowiu i wyglądzie cery. Z drugiej strony, jeśli kosmetyk nie został wyróżniony jako neutralny dla skóry, można wyjść z założenia, że jest on jeszcze bardziej kwaśny, niż nasza skóra.

ZOBACZ TEŻ: Jak oczyścić pory? 6 najskuteczniejszych sposobów

Dlaczego to ma znaczenie?

Kiedy pH skóry zostaje zaburzone, najbardziej dostaje się dobrym bakteriom, które dbają o Twoją cerę na co dzień. To właśnie one dbają o jej zdrowy blask, chronią przed zanieczyszczeniami i infekcjami. Kiedy ich zabraknie, bo środowisko nie będzie lekko kwaśne, dobre bakterie mogą nie utrzymać złych bakterii pod kontrolą, co prowadzi do stanu zapalnego bądź infekcji skórnej,

Po czym poznasz, że coś się dzieje z Twoją skórą?

Kiedy pH jest zbyt niskie, skóra może stać się sucha, łuszcząca się a nawet pełna wyprysków. Z kolei zbyt kwaśna skóra jest zaczerwieniona, tłusta oraz skłonna do trądziku. Jeśli zaobserwowałaś u siebie jeden bądź drugi schemat – sprawdź pH w kosmetykach, których używasz. Warto wybierać kosmetyki do pielęgnacji na poziomie od 4,5 do 7.

Nie zapominaj też, że Twoja skóra odwala naprawdę świetną robotę sama. Warto nie zakłócać jej pracy i wspomagać ją w walce z tym, z czym może sobie poradzić.