Pandemia koronawirusa sparaliżowała cały świat. Kolejne państwa informują o nowych przypadkach zakażeń. W Polsce liczba osób zakażonych w chwili obecnej przekroczyła 10 tysięcy. Niestety szczepionka lub leki, które mogłyby skutecznie zwalczyć wirusa, są jeszcze niedostępne. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zalecane jest noszenie maseczek ochronnych – 16 kwietnia 2020 roku w Polsce został wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach ogólnodostępnych.

„Solidarność, zwracanie uwagi na sytuację innych osób, okazywanie im pomocy” – Apel Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w obliczu pandemii koronawirusa

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia zaleca się również noszenie rękawic ochronnych, częste i dokładne mycie dłoni, używanie żelu antybakteryjnego, unikanie kontaktu dłoni z twarzą oraz przebywanie w domu, możliwe jak najdłużej. Jednak w związku z rosnącym niepokojem społecznym, wokół tematu koronawirusa narasta wiele niejasności. Jedną z nich jest przypuszczenie, że antybiotyki mogą być skuteczne w zapobieganiu oraz leczeniu koronawirusa.

Czy antybiotyki zwalczają koronawirusa?

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wydać oświadczenie, w którym wyjaśnia:

Nie, antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom.

Koronawirus (SARS-CoV-2) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Jednak jeśli jesteś hospitalizowany z powodu koronawirusa, możesz otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest współzakażenie bakteryjne.

Koronawirus: czy wiesz, że Twój wzrok może się pogorszyć?

Podczas walki z koronawirusem, bardzo ważne jest działanie profilaktyczne – akcja #zostańwdomu zwiększa bezpieczeństwo, a tym samym pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.