Techniki oddechowe mogą przynieść wiele korzyści. To najprostsze ćwiczenia, które możemy wykonać, aby złagodzić nagły atak paniki, poradzić sobie ze stresem i zmniejszyć wewnętrzne napięcie. Spokojny, głęboki oddech pomaga również w problemach ze snem i wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym, a tzw. wydłużenie oddechu polegające na określonych proporcjach czasowych i przedłużeniu trwania wydechu uspokaja tętno, sprzyja wyciszeniu i tworzy przyjazne warunki do relaksu i uspokojenia natłoku myśli. Świadome oddychanie dla osób, które dotychczas nie skupiały się na tym sposobie wyciszenia i uspokojenia ciała i umysłu ani nie praktykują jogi ani medytacji może okazać się trudne. Zamiast skupiać się na długości wdechów i wydechów inną propozycją jest tzw. miękkie oddychanie.

Miękkie oddychanie: czym jest i dlaczego warto?

Kiedy jesteśmy zestresowani lub niespokojni i odczuwamy stan wewnętrznego napięcia, nasz oddech staje się pytki, szybki i krótki. Przełamanie tego nawyku oddychania może być trudne. A w szczególności wówczas, gdy weźmiemy pod uwagę wiele stresujących czynników, które otaczają nas każdego dnia. Dlatego miękkie oddychanie pomaga regulować oddech bez przesadnego skupiania się na proporcjach czasowych wdechów i wydechów, które czasami mogą odciągać uwagę od głównego celu ćwiczenia – przywrócenia spokoju i uspokojenia myśli.

Stres nie daje ci spokoju? Sprawdź swój poziom magnezu

Miękkie oddychanie oznacza porzucenie kontroli i przeniesienie uwagi z próby osiągnięcia idealnej pełni i rytmu na sam fakt oddychania. Gdy oddech staje się „miękki” nasze ciało również przechodzi w stan rozluźnienia. A kiedy umysł i ciało są zrelaksowane, prowadzi to także do wolniejszego, i z czasem coraz głębszego, oddechu.

Skupienie się na spokojnym oddychaniu zmniejsza presję związaną z próbą zrobienia tego „właściwie”. Ponieważ kiedy liczymy wdechy i wydechy, kontrolujemy ich objętość i tempo może wkraść się pewna doza stresu, związana z chęcią zrobienia tego jak najlepiej. W efekcie skupiamy się na formie, a nie na faktycznym celu.

Jak ćwiczyć miękki oddech?

Aby ćwiczyć miękkie oddychanie, przyjmij wygodną pozycję siedzącą lub połóż się na plecach i zamknij oczy. Możesz także położyć ręce na brzuchu i wyobrazić sobie delikatne nadmuchiwanie balonu podczas wdechu. Obserwuj przepływ swojego oddechu, poczuj, jak powietrze przepływa przez nos, brzuch i klatkę piersiową, i zauważ, jak miękki i pełny staje się twój oddech podczas tych ćwiczeń.