Praktycznie codziennie bierzemy prysznic bądź kąpiel, który uważamy za naturalną część dnia. Jest to pora osobistej higieny oraz wieczornego relaksu, czasami nawet chwila na szybką pielęgnację skóry. Wiele osób nie zwraca jednak uwagi na to, jak wysoką temperaturę ma woda, w której bierzemy prysznic. Niby wszyscy wiemy, że nie powinno się brać zbyt ciepłego prysznica, ale jakoś tak… nikt na to nie zwraca większej uwagi. Pytanie – dlaczego?

Zacznijmy od tego, że gorąca woda powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, oczyszcza organizm i łagodzi bóle mięśni oraz migreny. To pewnie też dlatego tak chętnie podkręcamy temperaturę w kąpieli. Pozytywnych stron jest jednak dużo mniej niż tych negatywnych – nie tylko dlatego, że po wyjściu czujemy się pozbawieni sił, senni i delikatnie skołowani.

ZOBACZ TEŻ: DLACZEGO NIE MUSISZ CODZIENNIE BRAĆ PRYSZNICA? MOŻESZ SOBIE DZISIAJ ODPUŚCIĆ!

Gorący prysznic pozbawia naszą skórę naturalnych olejków ochronnych, co prowadzi do przesuszania skóry. Tym bardziej, jeśli używamy mocno pieniących się środków do kąpieli, które mogą dodatkowo wzmacniać jej przesuszanie. Pozbawiona naturalnej ochrony skóra jest narażona na różnego rodzaju infekcje skórne. Zbiera też więcej zanieczyszczeń z powietrza oraz jest bardziej podatna na zaczerwienienia oraz stany zapalne.

Mało znanym faktem jest też informacja, że ciepła woda powoduje rozciąganie się skóry, co oczywiście prowadzi do szybszego starzenia się. Dbając jednak o jędrną skórę i młody wygląd – warto sobie odpuścić gorące kąpiele. A jeszcze lepiej zamienić je na przemienny prysznic z zimną i ciepłą wodą. Tym samym poprawimy krążenie krwi i napniemy skórę.

Dobrze też wiedzieć, że gorące kąpiele osłabiają organizm i sprawiają, że ma większe trudności w walce z drobnoustrojami oraz bakteriami. Kiedyś mówiono, że nie powinno się brać gorących kąpieli podczas menstruacji – co jest prawdą. Obfite krwawienie i gorąca woda to nie najlepsze połączenie. Może dojść do omdlenia, zaburzeń z krzepnięciem krwi oraz problemów z oddychaniem.

ZOBACZ TEŻ: Poranny zastrzyk energii – niezawodne sposoby na pobudkę!

Wiele osób mówi też, że przed gorącym prysznicem powinno się pić szklankę wody, aby po kilkuminutowej sesji pod prysznicem móc później spokojnie zasnąć. Dlatego też zaleca się nie branie dłuższego prysznica niż 10 minut. Nie poleca się ich też kobietom w ciąży, ze względu na podnoszenie ciśnienia, które może pośrednio doprowadzić do poronienia, krwotoku czy odklejenia się łożyska.

Nadal uważasz, że gorąca kąpiel jest świetnym pomysłem na wieczór?