Naturalną częścią każdego miesiąca dla kobiet jest tych kilka dni, gdy musimy się zmagać z okresem. Dzisiejsze ułatwienia w postaci tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych skutecznie ułatwiają nam te dni (w zestawieniu ze środkami przeciwbólowymi). Nie zmienia to jednak faktu, że TE dni to bardzo ważny czas dla naszego ciała. I chociaż może się to wydawać dziwne, obserwowanie zmian w odcieniach krwi menstruacyjnej, może nam dużo powiedzieć.

ZOBACZ TEŻ: Z MYŚLĄ O KOBIETACH, CZYLI SPECJALNE MAJTKI NA MIESIĄCZKĘ

Kolor czarny

Jeśli pojawia się na samym początku bądź w ostatnich dniach okresu, przeważnie oznacza starą krew, która dłużej opuszczała macicę niż pozostała część. Przez to poddała się procesowi utleniania i mogła zmienić kolor na brązowy, ciemnoczerwony a następnie na czarny. W niektórych przypadkach może też oznaczać blokadę w przepływie krwi, szczególnie gdy towarzyszy jej gorączka, odrzucający zapach, trudności w oddawaniu moczu, swędzenie lub obrzęk w okolicach pochwy – to sygnały dla Ciebie, by skonsultować się z lekarzem bądź ginekologiem.

Kolor brązowy bądź ciemnoczerwony

Podobnie jak czarna krew, oznacza starą, “zastałą” w macicy krew i może występować na początku lub końcu okresu. W jej przypadku lekarze nie dopatrują się niczego niepokojącego, pod warunkiem, że nie występuje w “środku” okresu – wtedy może być wczesnym objawem ciąży. Warto w tym przypadku niezwłocznie udać się do ginekologa w celu potwierdzenia tej informacji.

Krew menstruacyjna może również występować w tym kolorze po porodzie i nie jest żadnym powodem do niepokoju. W ten sposób organizm pozbywa się krwi, która jest pozostałością po urodzeniu dziecka. Zwykle mija to w przeciągu pierwszych miesięcy po porodzie.

Kolor jasnoczerwony

Taki odcień krwi menstruacyjnej wskazuje na świeże krwawienie i jest informacją o prawidłowym przebiegu okresu. Może towarzyszyć Ci od pierwszych dni krwawienia, a nawet mieć taki kolor przez cały okres. To, co powinno Cię zaniepokoić, to kolor jasnoczerwony, który pojawia się poza okresem. Może tym samym wskazywać na zakażenie przenoszone drogą płciową bądź choroby, które powinnaś skonsultować z ginekologiem.

ZOBACZ TEŻ: Mężczyźni wiedzą naprawdę niewiele o kobiecych ciałach. Oto ich najbardziej szokujące przekonania

Kolor różowy

Najczęściej ten odcień pojawia się wtedy, gdy krew okresowa miesza się z płynem szyjkowym. Często występuje to podczas przyjmowania antykoncepcji, głównie poprzez obniżanie poziomu estrogenów w organizmie. Inną, możliwą przyczyną takiej miesiączki jest nagła utrata masy ciała, źle zbilansowana dieta czy niedokrwistość. W przypadku ciąży, różowe plamienia mogą wskazywać na problemy z utrzymaniem ciąży – wtedy warto natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Kolor pomarańczowy

W wielu przypadkach pomarańczowa krew menstruacyjna może być pierwszym objawem bakteryjnego zapalenia pochwy. Jeśli razem z nią odczuwasz dyskomfort, swędzenie w okolicach pochwy oraz odpychający zapach krwi, warto niezwłocznie udać się do lekarza, by to sprawdzić.

Kolor szary

Lekarze zwracają uwagę na to, że szara wydzielina może oznaczać bakteryjne zapalenie pochwy. Tym samym wskazuje to na szkodliwe bakterie w pochwie, szczególnie, gdy jednocześnie pojawiają się takie objawy, jak swędzenie, “rybi” zapach z pochwy czy bolesne oddawanie moczu. Bakteryjne zapalenie wymaga konsultacji z lekarzem i szybkiego leczenia, bardzo często kończy się też antybiotykiem. Szara wydzielina z pochwy może wskazywać również na problemy z przebiegiem ciąży. Warto wtedy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Źródło: Medical News Today