Surowy minimalizm i neutralne kolory to coś, co jeszcze do niedawna dominowało w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Przedmioty, nawet te codziennego użytku, były schowane do szuflad, tak aby nie zaburzały harmonii i nie psuły szczegółowo zaprojektowanego wnętrza. Taka estetyka przestaje mieć znaczenie, a na jej miejsce pojawia się nowość o nazwie Cluttercore. W skrócie można określić ją stwierdzeniem – im więcej, tym lepiej. Jeśli lubisz porcelanowe talerze, obrazy, książki, wazony, kwiaty i wiele innych drobiazgów – odnajdziesz się w tym stylu.

Influencerki z Instagrama odchodzą w zapomnienie. Tik Tok wykształcił nowe królowe internetu. Przyszła pora na E-girls

Cluttercore – estetyka dla osób, które odnajdują się w nieładzie

W social mediach pojawił się nowy trend o nazwie cluttercore. To alternatywa dla minimalizmu, w której chodzi o wyeksponowanie przedmiotów, które pozornie nie mają służą niczemu. Bezużyteczne, nagromadzone przez lata rzeczy są teraz wynoszone na światło dzienne i eksponowane we wnętrzach. Służą jako ozdoby i wpisują się w zupełnie nową estetykę nadmiaru. Samo znaczenie nowopowstałego stylu, który coraz częściej pojawia się na Instagramie, to połączenie dwóch słów – clutter czyli bałagan oraz core, które można tłumaczyć jako centrum, podstawę.

Komfort mieszkania

Zmiana organizacji przestrzeni jest ściśle związana z obecną sytuacją. Pandemia i częstsze przebywanie w domu sprawia, że chcemy „oswoić ”  cztery ściany, w których spędzamy obecnie o wiele więcej czasu. Mieszkanie jest naszą sypialnią, zastępuje knajpy i kino, jest miejscem pracy oraz przestrzenią, w której odpoczywamy i spotykamy się z przyjaciółmi. Dlatego też szukamy sposobów, na to, by poczuć komfort i dobrą energię. A ta może skrywać się w przedmiotach, które z jakiś powodów magazynujemy w szufladach. Bardzo często wiążą się z nimi wspomnienia i dobre chwile. To pamiątki, do których mamy słabość i obdarzamy je sentymentem.

To rozwiązanie wcale nie stoi w sprzeczności z ekologią, ponieważ nie kupujemy nowych przedmiotów, ale zastanawiamy się nad tym, jak wykorzystać stare. A ich funkcje mogą być naprawdę różnorodne – od ozdobienia ściany, po uszycie narzuty na sofę ze starych zasłon, aż po wykorzystanie starych pudełek i przerobienie ich na ozdobne doniczki. Cluttercore w pewnym stopniu pomaga poczuć się komfortowo i stawia na mocną indywidualizację przestrzeni.