Chociaż całowanie się wzbudza w nas raczej same pozytywne uczucia, ma też drugą, nieco mniej przyjemną stronę. Podczas pocałunku przekazujemy sobie nawzajem wiele bakterii, które mogą wywoływać różne choroby.

5 CHORÓB, KTÓRE ZABIJĄ CIĘ W CIĄGU DOBY

Oto kilka z nich:

Mononukleoza zakaźna

Mononukleoza zwana jest nawet chorobą pocałunków. Jest to ostra choroba zakaźna, wywoływana przez wirus Epsteina i Barr (EBV). Objawia się wysoką gorączką, bólem głowy i gardła, a także powiększeniem węzłów chłonnych. Z tego powodu często bywa mylona z anginą.

Leczy się ją objawowo, łagodząc jedynie przebieg choroby. W większości przypadków ustępuje sama – po dwóch tygonidach znikają objawy, ale dopiero po upływie trzech miesięcy możemy zanotować pełne wyzdrowienie. Zachorowanie na mononukleozę zakaźną uodparnia nas na tę chorobe na całe życie.
Cytomegalia

Cytomegalia to choroba wywoływana przez wirus cytomegalii. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak w pewnych przypadkach może przyjmować postać mononukleozy cytomegalowirusowej, która objawia się w sposób podobny do mononukleozy zakaźnej – gorączką, osłabieniem i powiększeniem węzłów chłonnych.

Jest bardzo niebezpieczna dla małych dzieci, osób z niską odpornością oraz kobiet w ciąży – może prowadzić do poronień i uszkodzeń płodu.

JESTEŚ PRZEZIĘBIONA? SPRAWDŹ, CZY NIE POWINNAŚ WYRZUCIĆ SWOJEJ ULUBIONEJ SZMINKI

Opryszczka

Chociaż całowanie się z osobą z opryszczką na pewno nie brzmi zachęcająco, można się nią zarazić jeszcze zanim stanie się widoczna. Jeśli więc ty albo twój partner czujecie mrowienie lub swędzenie w ustach to znak, że na waszych wargach już wkrótce pojawi się niechciany gość. Odpuśćcie sobie wtedy całowanie, by uchronić się przed tą uciążliwą chorobą. Wirus opryszczki pozostaje z nami na całe życie i będzie się uaktywniał np. przy chronicznym stresie.

Próchnica

Próchnica to zakaźna choroba zębów, którą łatwo zarazić się poprzez pocałunek. Wywoływana jest przez bakterie, które zakwaszają jamę ustną i prowadzą do powstawania nieestetycznej płytki nazębnej. Na szczęście można ją szybko wyleczyć w gabinecie stomatologicznym.