Tylko czym on tak naprawdę jest? Pierwsze skojarzenia to z pewnością dużo drewna i niewielkie przestrzenie. Jak jednak podejść do tematu z rozwagą i kupić meble prawdziwie skandynawskie?

Podczas urządzania domu i mieszkania szczególnie łatwo jest wpaść w pułapkę, w której za stosunkowo duże pieniądze kupić można meble o niskiej jakości. Dlatego też istotne jest upewnienie się, że meble w stylu skandynawskim, na które się zdecydowaliście, są z najwyższej półki. Jak to zrobić? Nie kupować mebli w ciemno i weryfikować materiały, z których zostały wykonane.

Czym jest styl skandynawski?

Obserwacja o dużej ilości drewna użytego do konstruowania mebli, jaka pojawiła się już wcześniej, jest jak najbardziej prawdziwa. Skandynawowie, którzy uwielbiają kontakt z naturą, dbają o to, by było jej jak najwięcej. Stąd też pewien kanon estetyki, który zawiera w sobie belki i deski, kwalifikując je jako ładne, z czym trudno się nie zgodzić.

Innym charakterystycznym elementem mebli w tym stylu jest ich ubarwienie. Bardzo często ciemniejsze elementy drewniane kontrastowo zestawiane są z wręcz pastelowymi obiciami i tapicerkami. Dlaczego tak jest? To trend wywodzący się z północnych części kraju, w których bardzo mało jest światła dziennego. W efekcie (szczególnie jesienią i zimą), okolica bardzo szybko szarzeje. Skandynawowie, którzy tęsknią za barwami i światłem, decydują się więc na użycie ciepłych kolorów we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Charakterystycznym elementem umeblowania, który idealnie podkreśla ten trend, są fotele i krzesła pikowane, które bardzo często obite są właśnie materiałami o pastelowych i lekko przygaszonych barwach. Żeby przejrzeć ofertę takich mebli, zerknij na katalog pod linkiem: https://halomeble.pl/316-krzesla-pikowane.

Oświetlenie skandynawskich wnętrz

Osobie, która pierwszy raz zawita do takiego w pełni wyposażonego skandynawskiego wnętrza, wydać się może, że jest w nim ciemno. Nie jest to jednak losowa kwestia doboru żarówek, a raczej przemyślany proceder. Podobnie jak barwy na standardowych meblach, również i światło jest lekko przytłumione, żeby wnętrze wydało się nie tylko przyjemniejsze i bardziej komfortowe, ale by również nie kontrastowało zbytnio z szarzyzną za oknem.

Drewniane wnętrza pełne wygodnych mebli są wręcz łączone automatycznie w naszych głowach z ciepłą, ale niezbyt jasną poświatą z kominka, która szeroko kojarzona jest z rustykalnym charakterem i wygodą. Ten sam efekt mają dać ciepłe (zazwyczaj żółte) żarówki, które tworzą właśnie taką domową atmosferę.

Wcale nietrudno jest więc uzyskać skandynawski styl w mieszkanku czy domu położonym w Polsce. Kluczowy jest tu dobór jakościowych elementów wystroju i umeblowania, które pozwolą nie martwić się o jego trwałość. Rynek meblarski zalany został meblami, które odnoszą się jakoś do stylu skandynawskiego, ale wiele brakuje im do ich trwałości i jakości wykonania. To podstawowy element, którego trzeba dopilnować podczas zakupów.