Marzysz o pięknej, brązowej opaleniźnie? Nie spędzaj na słońcu całego dnia! Jest dużo groźniejsze niż myślisz – przyspiesza starzenie skóry, powoduje poparzenia, a nawet przyczynia się do powstawania nowotworów. Podpowiemy ci jak uzyskać równomierną opaleniznę, bez szkody dla twojej skóry.

Sekretem pięknej opalenizny jest odpowiednie przygotowanie skóry. Nie tylko od zewnątrz!

Zanim rozpoczniesz sezon na opalanie, sięgnij po suplementy z beta-karotenem. Przygotują skórę na spotkanie ze słońcem, chroniąc ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pomogą też w walce z wolnymi rodnikami i przyspieszą proces opalania, sprawiając, że skóra stanie się naturalnie złocista.
Świetną alternatywą dla suplementów będą też marchewki, pomidory, czerwona papryka czy pomarańcze, które również są bardzo dobrym źródłem beta-karotenu.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE – JAK JE DOBRAĆ DO KSZTAŁTU TWARZY?

Odpowiednia pielęgnacja

A kiedy zadbasz już o skórę od wewnątrz, poddaj ją zabiegom pielęgnacyjnym, które odpowiednio przygotują ją do opalania.

Aby cieszyć się równomierną opalenizną, musisz pozbyć się martwego naskórka. W tym celu zrób delikatny, ale bardzo dokładny peeling całego ciała. A po zabiegu dokładnie nawilż skórę. Słońce mocno ją wysusza, przyspieszając jej starzenie. Balsamy nawilżające uchronią skórę przed nadmierną utratą wody, tym samym dbając o jej elastyczność.

Balsam z filtrem UV

Kolejnym krokiem jest nałożenie balsamu z filtrem UV. Wiele kobiet pomija ten krok, myśląc, że w ten sposób przyspieszy opalanie. Niestety, w ten sposób tylko szkodzą skórze, narażając ją na szkodliwe promieniowanie i poparzenia.

Nałożenie ochronnego balsamu to podstawa bezpiecznego opalania — chroni przed promieniowaniem UV, nawilża skórę, a także zapewnia opaleniznę o naturalnym, złocistym kolorze. Pierwszą warstwę kremu nałóż już na 30 minut przed opalaniem, a następnie, co dwie godziny dokładaj kolejną warstwę.

10 STYLOWYCH AKCESORIÓW NA PLAŻĘ

Nie przesadzaj!

Pamiętaj też, by stopniowo przyzwyczajać skórę do opalania. Spędzenie od razu całego dnia, leżąc plackiem na słońcu, przypłacisz poparzeniem i podrażnieniami. Opalaj się stopniowo, dając skórze czas na odpoczynek i regenerację. Nie opalaj się też w godzinach 11-15, kiedy promienie słońca są najsilniejsze. Możesz wtedy łatwo poparzyć skórę i narazić cały organizm na odwodnienie.

Nierównomierna opalenizna?

I ostatnia rada — unikaj wody! Chociaż przynosi ochłodę i znacząco przyspiesza opalanie, naraża cię na poparzenia. A krople wody, które pozostają na ciele, sprawiają, że twoja opalenizna jest nierównomierna. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie opalania bez schładzania się w wodzie, zainwestuj w wodoodporny krem z filtrem, a po każdym skorzystaniu z basenu, dokładnie wycieraj ciało ręcznikiem.

Po opalaniu koniecznie posmaruj skórę balsamem utrwalającym opalanie.