Wydawać by się mogło, że życie influencera to istna bajka. Prezenty, show-biznes czy zarabianie dużych pieniędzy na przyjemnościach. Okazuje się, że według najnowszych badań taki styl życia odbija się na samopoczuciu. Jak social media wpływają na zdrowie psychiczne influencerów?

Media społecznościowe kłamią. Influencerka w dobitny sposób pokazuje, jaka jest prawda

Zgodnie z ostatnimi wynikami badań przeprowadzonych przez norweską platformę marketingową „Inspire.me” coraz więcej światowych influencerów mówiło o negatywnych skutkach takiego sposobu na życie.

Życie influencera to nie bajka. Jak social media wpływają na zdrowie psychiczne?

Depresja, zaburzenia snu i jedzenia, czy lęki to tylko niektóre z negatywnych czynników. Mogą one wywołać wszechobecne media społecznościowe. Co w przypadku ludzi, którzy w ten sposób zarabiają na życie? Coraz to nowe wnioski pokazują, że influencerzy wcale nie mają tak kolorowo. A to, co widać tylko na zdjęciach i kontach o dużych zasięgach, to tylko zewnętrzna perspektywa. Często zakłamująca prawdziwy obraz.

Pozostaje tylko pytanie – jak social media wpływają na zdrowie psychiczne influencerów? Rzeczywistość okazuje się być brutalna, a od jakiegoś czasu przybywa twórców, którzy przyznają, że wydawać by się mogło „bajkowe życie” wcale nie jest szczęśliwe.

Raport norweskiej platformy marketingowej „Inspire.me” z 2020 roku pokazuje, że ponad 47 proc. z 350 ankietowanych przyznało, że wybór kariery miał wpływ na ich zdrowie psychiczne. Ponadto 32 proc. uznało, że taka praca źle wpłynęła na postrzeganie własnego ciała. Z kolei aż 67 proc. jest przekonanych, że słowo „influencer” jest negatywnie napiętnowane.

“Presja na lajki i obserwujących może być przytłaczająca”

Internet znacząco zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Wcześniej mieliśmy blogerów i vlogerów, którzy pisali albo nagrywali krótkie materiały wideo. Dzisiaj od influencerów wymaga się, by pisali, publikowali filmy czy prowadzili relacje live. Do tego oczywiście dochodzi codzienna aktywność w mediach społecznościowych.

Bycie influencerem to praca jak każda inna […] By w tej branży odnieść sukces, musisz się pasjonować tym, co robisz i znaleźć lukę, coś, co jest dla ciebie unikalne i czego nie ma nikt inny. Zdaje sobie sprawę, że presja i napięcie na zwiększenie lajków i obserwujących mogą być przytłaczające. Mierzą się z tym wszyscy influencerzy. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym — mówi na łamach magazynu „The Week” Malini Agarwal a.k.a. MissMalini, indyjska influencerka.