Posiadanie piegów wzbudza dwie odmienne reakcje – u jednych wywołuje zachwyt, a drugich wpędza w kompleksy. Obecnie, dzięki księżnej Sussex , która w dniu ślubu postawiła na naturalność, piegi wracają do łask również w świecie mody. Niezależnie od tego czy jesteś ich zwolenniczką, czy też nie, musisz dowiedzieć się o nich więcej.

Wiele osób myśli, że pojawiające się na twarzy ciemne przebarwienia i plamki to zwyczajne piegi, jednak nie zawsze jest to takie proste. Dermatolog Daniel Grass stwierdził, że prawdziwe piegi najczęściej spotykane są na młodszej skórze Istnieją trzy główne rodzaje pigmentacji na skórze. Jedną z nich są piegi, jednak wraz z wiekiem rozwijają się różne rodzaje chorób skóry.

ZOBACZ TEŻ: MASZ BLIZNY PO TRĄDZIKU? POWINNAŚ PRZECZYTAĆ TE WSKAZÓWKI EKSPERTÓW!

Piegi to niewielki ciemnobrązowy obszar skóry spowodowany nadprodukcją pigmentu melaniny przez melanocyty, które są bezpośrednią odpowiedzią na promieniowanie UV – wyjaśnia Glass.

Piegi są bardziej widoczne na słońcu, przede wszystkim na odsłoniętych obszarach skóry w letnich miesiącach. Mają one również tendencję do zanikania w okresie zimowym.

Piegi można łatwo pomylić z melasmą. Najczęściej występuje ona u osób, które szybko się opalają lub mają oliwkową cerę typu śródziemnomorskiego – tłumaczy dermatolog Stefanie Williams. To większe, ciemniejsze, brązowe plamki, które występują na skórze o nieregularnych kształtach. Maskowaty wygląd melasy jest problemem estetycznym, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Zarówno piegi jak i odbarwienia nie są szkodliwe, ale czasem trudno jest je odróżnić od raka skóry, zwanego czerniakiem.

ZOBACZ TEŻ: KOBIETY POKAZUJĄ SWOJE ZNAMIONA NA INSTAGRAMIE. SĄ INSPIRACJĄ DLA INNYCH

Czerniak złośliwy skóry może objawić się w postaci ciemnych plam na skórze. Ten rodzaj raka skóry występuje jako płaskie, brązowe lub czarne plamy o nieregularnym kształcie, ale rośnie bardzo wolno. Występuje na obszarach narażonych na słońce, takich jak twarz, szyja i przedramiona. Jeśli zaobserwujesz brązową plamę o nieregularnej obwódce, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarskiej tak szybko, jak to możliwe.

Poradą dla osób o piegowatej skórze jest unikanie kąpieli słonecznych oraz używanie kremów z filtrem UFV o wysokim współczynniku (SPF 50) i ochroną UVA. W przypadku piegów i melasmy leczenie nie jest konieczne, jeśli jednak nie jesteś zadowolony z wyglądu swojej skóry, możesz skorzystać z peelingów chemicznych, kremów rozjaśniających lub zabiegów laserem. A jeżeli martwisz się o zmiany w pigmentowaniu, zwróć się do specjalisty, który zaplanuje chirurgiczne wycięcie wszelkich skórnych zmian.

Co Wy na to?