Po męczącym, pełnym emocji dniu kładziesz się do łóżka z nadzieją, że uda Ci się zregenerować ciało i umysł, a rano obudzisz się w lepszym nastroju, z naładowanymi wewnętrznymi bateriami i chęcią działania. Niestety Twoja wizja wypoczynku nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo zamiast głębokiego i regeneracyjnego snu, co kilka godzin budzisz się zerkając na zegarek. Znasz ten stan? Oto prawdopodobne przyczyny problemów ze snem.

Problemy ze snem wśród Polek i Polaków

Z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez UCE Research dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że prawie 40% Polaków negatywnie ocenia jakość swojego snu. Z kolei najbardziej zadowolone są osoby w wieku od 18 do 22 lat (57%). Jeśli chodzi o przyczyny problemów ze snem, wśród najczęstszych odpowiedzi znalazły się: rozmyślania, gonitwa myśli i zamartwianie się o przyszłość. Z kolei najrzadziej wymienianymi powodami bezsenności było przeżywanie pozytywnych silnych emocji, na przykład ekscytacji związanej z wyczekiwaniem na ważny wyjazd lub spotkanie.

Budzenie się w nocy: co jest przyczyną

Czasami może nam się wydawać, że problemy z bezsennością pojawiają się bez powodu. Jeśli jednak doświadczasz takich stanów regularnie i często budzisz się w nocy może istnieć podstawowa, ukryta  przyczyna, której prawdopodobnie nie należy ignorować. Aby ustalić, czy cierpisz na zaburzenia snu, skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi testy i ustali, czy przyczyną bezsenności jest coś więcej niż picie kofeiny po godzinie 16. Wcześniej jednak możesz zwrócić uwagę na pewne nawyki, które również mogą powodować problemy z zaśnięciem.

Skandynawski trik na bezsenność. Zmieni twoje życie, jeśli nie możesz zasnąć z partnerem

Istnieje wiele innych, mniej poważnych i łatwiejszych do rozwiązania przyczyn zaburzeń snu. Jedną z nich jest podjadanie w łóżku. Z reguły eksperci zalecają spożywanie ostatnich posiłków na około trzy godziny przed pójściem spać. Daje to Twojemu organizmowi odpowiednią ilość czasu na „uruchomienie procesu trawienia” i zakończenie go przed snem, tak abyś mógł/mogła skutecznie wypocząć bez wybudzania się w nocy.

Jaka jest ostateczna pora na to, aby wypić drugą (lub trzecią) filiżankę kawy bez przykrych konsekwencji w postaci nieprzespanej nocy? Wyniki badań opublikowane w magazynie Journal if Clinical Sleep Medicine mogą wyjaśnić tę kwestię. Osoby biorące udział w naukowym eksperymencie zostały podzielone na trzy grupy. Każdej z nich podano kofeinę trzy lub sześć godzin przed snem. Ostatnia grupa nie otrzymała jej wcale. Naukowcy odkryli, że wszyscy uczestnicy doświadczyli zakłóceń snu. Nawet ci, którzy wypili napój z kofeiną sześć pełnych godzin przed snem. Oznacza to, że jeśli kładziesz się spać o 22:00, ostatnią filiżankę kawy możesz wypić najpóźniej o 16:00. Pamiętaj jednak, że kofeina jest nie tylko w kawie! Jeśli zwykle jesz ciemną czekoladę lub pijesz herbatę wieczorem, wiedz, że te produkty mogą również zawierać kofeinę.

 

Źródło: ncbi.nlm.nih.gov, PAP, Glam.com

Sonda

Pranie pościeli

Jak często zmieniasz pościel?