25-letnia brytyjska aktorka Gemma Merna zdecydowała się uświadomić bladolice Angielki, co robi ze skórą korzystanie z solarium, w którym opalała się od 15. roku życia.

W ogólnokrajowej kampanii pokazała twarz bez makijażu, naświetloną specjalną lampą, która uwidacznia niewidoczne gołym okiem przebarwienia skóry, powstałe w wyniku promieniowania UVA. Są to wczesne oznaki uszkodzenia skóry.

Specjalne światło ujawnia prawdziwy wiek skóry, plany, zmarszczki, miejsca odwodnione, a także efekty promieniowania słonecznego i poparzeń, które powoduje.

Kampania, w której bierze udział Merna informuje: czerniak jest teraz najczęstszym nowotworem dotykającym młode kobiety. Każdego dnia wykrywa się go u jednej Brytyjki przed 30. rokiem życia.

Aktorka korzystała niegdyś z solarium raz-dwa razy w tygodniu. Ma bardzo bladą skórę, bardzo wrażliwą na promienie słoneczne. Wspomina, że w osiągnięciu idealnej opalenizny nie przeszkadzały jej nawet „dość częste” poparzenia.

Teraz do solarium nie chadza w ogóle, a jej opalenizna pochodzi tylko i wyłącznie z tubki. Boi się jednak, że któregoś dnia jeden z pieprzyków na jej ciele okaże się niebezpieczny. Śmiertelnie.


25-letnia Gemma Merna w specjalnym świetle, który ujawnia niewidoczne gołym okiem przebarwienia skóry.