Filmik powstał w ramach cuc challenge, czyli wyzwania, które ma zwrócić uwagę ludzi na przemoc domową. Ludzie, którzy biorą w nim udział, publikują filmy w różnym tonie: jedne są żartobliwe, inne poważniejsze. Większość z nich rodzi skrajne emocje w odbiorcach. Tak było w przypadku filmu, który możemy obejrzeć na Instagramie Barbary Kurdej-Szatan.

Uderzenie patelnią

Wątpliwości budzi już sam początek filmu, kiedy Barbara Kurdej-Szatan, będąc w zaawansowanej ciąży, „obrywa” patelnią. Następnie z udawaną złością wymierza cios kolejnej osobie, używając do tego… swojego brzucha. Wszystko utrzymane jest w żartobliwym tonie, włączając w to tytuł filmiku: „Lepiej uważaj!”.

Głos kobiet: plakatami na murach alarmują o kulturze gwałtu i przemocy

 

Basia Kurdej-Szatan źródło: instagram.com/kurdejszatan

Burza w komentarzach

W komentarzach było sporo słów uznania dla próby zwrócenia uwagi na tak ważny temat, jakim jest przemoc domowa, jednak większość głosów krytykowała sposób, w jaki został challenge zrealizowany.

Anna Lewandowska pisze o ofiarach przemocy domowej podczas kwarantanny: „Serce mi pęka”

„A teraz pomyślcie jak na wasze wypociny reagują ofiary przemocy domowej. Niesmaczne, płytkie i żenujące. Robienie sobie żartów z takiego tematu jest naprawdę przykre”.

„Niee, to nie jest świetna robota. Temat jest poważny, a na tym filmie widać wyraźnie, że osoby które w nim wystąpiły robią sobie jaja, i traktują granie w tym czymś jak udział w jakieś słabej komedii”.

Reakcja gwiazdy

Polska celebrytka odpowiedziała na komentarze, tłumacząc filmik.

„Tylko … właśnie. To jest pomysł wzięty ze Stanów, zabawa tiktokowa, zabawa montażem niczym filmy akcji. I tyle. Natomiast niektóre osoby biorące udział bały się, że jednak jest to dość hardcorowe i zasugerowały, aby jednak dodać info apropos walki z przemocą … więc – dodaliśmy. Ale sam filmik był jedynie zabawą filmową i zabawą montażem. Jak wszystko co również zawierają filmy czy inne produkcje”.

Basia Kurdej-Szatan chwali się swoim nowym manicure!

„Najpierw był pomysł na nakręcenie filmu jako zabawy montażem, niczym film akcji, zabawy filmowej. Pomysł wzięty ze Stanów, tiktokowy. Potem – aby jednak dodać info apropos przemocy – niektórzy się bali, że zabawa za „gruba”. Więc dodaliśmy. Nikt nie robił sobie jaj z przemocy. Filmik zawiera to, co inne produkcje filmowe, filmy akcji, czy komedie itp. Info apropos walki z przemocą jest dodane – dla tych, którzy mogą być świadkami … i nie reagują”.

A co Wy myślicie o takiej realizacji challengu? Podoba Wam się taki sposób nagłaśniania problemu przemocy domowej?