Barbara Hulanicki urodziła się w 1936 roku w Polsce. Po tragicznej śmierci ojca wraz z rodziną przeniosła się do Anglii, gdzie odebrała wykształcenie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Brighton, a swoją działalność w świecie mody rozpoczęła tworząc szkice kreacji dla różnych pism modowych (np. „Vogue” czy „Tatler”). W 2012 królowa Elżbieta II odznaczyła ją Orderem Oficerskim Imperium Brytyjskiego. Kim jest ta niezwykła kobieta?

Moda z książek Jane Austen. Wielki powrót trendów inspirowanych XIX wiekiem

Biba

Gdy w 1963 roku otwierała z mężem firmę wysyłkową Biba na pewno nie przewidziała, że osiągnie aż tak duży sukces. Już w 1964 roku Biba stała się londyńskim butikiem. Idea mody na każdą kieszeń przyciągnęła tłumy kobiet, dzięki czemu w ciągu kilku lat niewielki biznes rozrósł się do rozmiarów domu towarowego.

Ogromny sukces

Przystępna cena i wyjątkowe wnętrze sklepu były czynnikami, które urzekały klientelę Biby. Wewnątrz można było nie tylko kupić ubrania, ale także zjeść i napić się. Co wyjątkowe, można było tam również znaleźć dział dla dzieci i kobiet w ciąży. Mimo olśniewającego wnętrza, to dach był najbardziej zjawiskowy: znajdował się na nim ogród z żywymi flamingami. Nietypowe podejście do mody oraz ekstrawagancki wystrój zapewniły Bibie miano symbolu lat 60., a samej Barbarze Hulanicki – tytuł ikony mody.

Klientela

Chociaż założeniem Biby była moda na każdą kieszeń, odwiedzali ją nie tylko anonimowi klienci. Wśród nich można było znaleźć Twiggy, Brigitte Bardot i Mię Farrow, która lubiła odwiedzać sklep z mężem, Frankiem Sinatrą. Anna Wintour zaczynała swoją przygodę z modą jako ekspedientka w Bibie. Wśród klienteli Biby znaleźli się również: Mick Jagger, David Bowie, Freddie Mercury.

Typ urody: wiosna. Zobacz, jakie odcienie pasują do ciebie najbardziej

Koniec Biby

Niestety, w połowie lat 70. nieuczciwi wspólnicy przejęli kontrolę nad marką i doprowadzili do jej upadku. Dla niektórych osób jej podejście do mody było zbyt nowoczesne i awangardowe. Dodatkowo biznes ten był całkowicie sfeminizowany: był to pierwszy butik rządzony wyłącznie przez kobiety. Mimo to po latach została doceniona, dzięki czemu przyznano jej Order Oficerski Imperium Brytyjskiego. Jeszcze wcześniej, bo w 2009 roku brytyjska sieciówka Topshop otworzyła sklep w Nowym Jorku i wprowadziła na rynek kolekcję opartą na wzorach Barbary Hulanickiej.