Zima już zaskoczyła – drogowców i nie tylko. Zaskoczyła też tych stojących na przystankach, maszerujących do pracy i szkoły.

Bardzo łatwo teraz o przeziębienie, ale przecież nie chcemy rozchorować się przed Świętami.

Jak ustrzec się przed chorobami w zimie? Są stare i sprawdzone sposoby, o których warto teraz pamiętać.

Jedz zdrowo

Warzywa (te, które jeszcze są dostępne), kiszonki i owoce. Zwykłe jabłko codziennie zamiast batonika świetnie nas wspomoże – nie bez przyczyny Anglicy mawiają: One apple a day keeps doctors away.

Idealne do walki z przeziębieniami są czosnek i cebula, ale ich zapachowe konsekwencje są naprawdę trudne. Możemy natomiast zrobić pastę z czosnku pieczonego – odcinamy wierzch i pieczemy zawinięty w folię aluminiową przez ok. 30-40 minut w temp. 180 stopni. Po upieczeniu wyciskamy – możemy np. smarować nią kanapki.

W pozbyciu się zapachu czosnku pomaga też żucie natki pietruszki czy ziaren kawy.

Ubieraj się odpowiednio

Najlepiej na cebulkę, by w razie potrzeby łatwo zdjąć jakąś część garderoby. Przegrzanie jest bowiem równie groźne, jak wychłodzenie. Tym bardziej, gdy np. wychodzimy rozgrzani z budynku, a na dworze temperatura ujemna.

Jeśli lubisz dżinsy, pod spodniami powinnaś mieć choćby cienkie rajstopy – dżins jest fatalny, jeśli chodzi o utrzymanie ciepła.

Pamiętaj o czapce, tym bardziej, jeśli włosy myjesz rano. Przez głowę ucieka aż 80% ciepła całego organizmu!

Staraj się nie marznąć, również podczas snu – gdy śpimy łatwo się odkryć, a budzimy się dopiero wówczas, gdy jest już nam naprawdę zimno. Do tego czasu możemy się już przeziębić i to we własnym łóżku. Jeśli trzeba, śpij w skarpetkach. Na Ukrainie mawia się, że człowiek jest zdrowy, gdy nogi są ciepłe, żołądek pusty, a głowa chłodna.

Zapalenie pęcherza – damska zimowa przypadłość

Wystarczy, że w krótkiej kurtce usiądziesz na czymś zimnym. Albo przewieje Ci nerki. Zapalenie pęcherza gotowe, w gorszych przypadkach dochodzi nawet do zapalenia nerek, a to już dużo poważniejsza sprawa.

Nie siadaj na zimnych ławkach, przykrywaj pupę i staraj się nie odkrywać nerek. Idealne będą teraz body zamiast bluzek lub długie podkoszulki. Na szczęście modne są tuniki zakrywające pośladki – nie trzeba więc dużo wysiłku, by zadbać o ciepło tych rejonów ciała.

Jeśli masz skłonności do nawrotów zapalenia pęcherza, możesz „ratować się” suplementami zawierającymi żurawinę – np. Urinal czy ProUro. Pij dużo płynów, najlepiej lekko zakwaszonych. Zwykła woda z cytryną bardzo pomaga, a dodatkowo witamina C wzmacnia odporność.

Co, jeśli już zachorujemy?

Sięgnij po herbatę z lipy – bardzo pomaga w przeziębieniu, pomaga zmobilizować organizm do walki z infekcją.

Przed snem możesz wypić rozgnieciony ząbek czosnku zalany gorącym mlekiem z łyżką miodu.

Gardło przepłukuj szałwią kilka razy dziennie – to tak naprawdę skuteczniejszy sposób od „cukierków”, które przynoszą ulgę miejscowym znieczuleniem i faktem, że sącząc je wydzielamy więcej śliny, więc ból podczas przełykania jej zdaje się być mniejszy.

Oczywiście nierzadko trzeba będzie wybrać się do lekarza. Jeśli ten od razu proponuje antybiotyk, poprośmy o test wykrywający obecność np. wirusa grypy. Może się okazać, że tak poważny lek jest zupełnie zbędny.

Podobnie wspomniane zapalenie pęcherza można wyleczyć Furaginem, nie tak inwazyjnym od antybiotyku, ale wydawanym na receptę. Pomocniczo stosuje się leki ziołowe.

Słuchaj swojego ciała, dbaj o otoczenie

Jesteśmy różni – jednym służy poranny, chłodny prysznic, po którym inni natychmiast łapią katar. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest rano zimno, a Ty kiepsko znosisz takie kąpiele, lepiej przestawić się na wieczorną dłuższą toaletę.

Spaceruj, nie unikaj przebywania na zewnątrz, ale pamiętaj, by zawsze odpowiednio się ubrać.

Warto sprawić sobie śniegowce lub – jeśli mamy kalosze – odpowiednie, ciepłe wkłady do nich. Nie przemoczymy wtedy butów, więc stopy nie zmarzną.

Często zmieniaj pościel i wietrz pokój, w którym śpisz oraz pracujesz. To pomoże nie tylko wypędzić przyniesione przez innych bakterie czy wirusy, ale też sprawi, że lepiej wypoczniesz spędzając czas w takim pomieszczeniu.

Staraj się wysypiać. W tym okresie potrzebujemy więcej snu i nie brońmy się przed tym. Możemy uciąć sobie popołudniową drzemkę lub tak zaplanować wieczór, by wcześniej już leżeć w ciepłym łóżku z książką w dłoni. A wyspane i wypoczęte ciało to ciało zdrowsze.