Pierwsza wizyta u ginekologa to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Dla wielu z nas traumatyczna, bo jeszcze nigdy nikt obcy nie oglądał nas w „tym” miejscu. Z czasem dbanie o zdrowie intymne staje się wręcz rutynowe, a fotel do badania ginekologiczna przestaje być taki straszny. Co nie zmienia faktu, że nie zawsze pozwalamy sobie na pełną szczerość ze specjalistą.

Lekarza traktujemy jako zło konieczne. Zwłaszcza takiego, który zagląda nam pod bieliznę. Badamy się, bo musimy, ale rzadko w rozmowie z ginekologiem poruszamy najbardziej kłopotliwe tematy. To ogromny błąd, bo właśnie od tego jest. Ma rozwiać nasze wszelkie wątpliwości, a na podstawie szczerego wywiadu postawić prawidłową diagnozę.

Obcisłe spodnie mogą poważnie zaszkodzić twoim miejscom intymnym. Ginekolog wylicza, co Ci grozi

W serwisie „The Huffington Post” trafiłyśmy na listę pytań, których najbardziej wstydzimy się zadać. Zupełnie niesłusznie! Pamiętaj, że lekarza mało co jest w stanie zdziwić…

DLACZEGO JESTEM TAKA SUCHA?

Zdrowa pochwa powinna być odpowiednio nawilżona. Jeśli organizm sobie z tym nie radzi, najwidoczniej pojawił się jakiś problem. Z całą pewnością należy poruszyć ten temat, jeśli suchość wywołuje poczucie dyskomfortu. Może być to spowodowane przyjmowanymi lekami, leczeniem hormonalnym lub wieloma innymi przyczynami. Lekarz postara się ustalić problem i go wyeliminować.

DLACZEGO WYDZIELAM NIEPRZYJEMNY ZAPACH?

To częsta dolegliwość, do której rzadko głośno się przyznajemy. Liczymy na to, że w czasie badania lekarz niczego nie poczuje i da nam święty spokój. Specyficzny zapach to nic groźnego, ale jeśli zmienia się i jest coraz bardziej drażniący – musisz poruszyć ten temat. Zbyt intensywny aromat może być spowodowany zbyt dużą ilością bakterii w pochwie, grzybicą, a nawet chorobami przenoszonymi drogą płciową.

6 objawów miesiączki, które nie są normalne. Nie ukrywaj ich przed ginekologiem

CZY POWINNAM SIĘ DEPILOWAĆ?

Na zdrowy rozum, lekarzowi nic do tego. Owłosienie na narządach rodnych lub jego brak, to wyłącznie kwestia estetyczna. Nie do końca! Warto zapytać ginekologa, co myśli na ten temat. Jeśli zdążyłaś się wydepilować, sprawdzi czy nie doszło do podrażnienia lub nie występuje ryzyko wrastania włosów, które mogą wywołać stan zapalny. Specjalista zaleci wtedy leczenie, a także podpowie, jak pozbywać się owłosienia w bezpieczny sposób.

CO MNIE TAK SWĘDZI?

Nie ma co udawać, że tylko mężczyznom zdarza się drapać po kroczu. Jeśli robisz to sporadycznie, najprawdopodobniej nic złego się nie dzieje. Problem pojawia się wtedy, kiedy swędzenie odczuwasz non stop, towarzyszy mu zaczerwienienie pochwy i wyraźne podrażnienie. Lekarz postara się ustalić przyczynę – być może jest prozaiczna i wynika z uczulenia na nowy proszek do prania lub żel pod prysznic. Może to być jednak także zakażenie bakteryjne, grzybica lub choroba przenoszona drogą płciową.

Oto najgorsze zwyczaje pacjentek wymienione przez ginekologów

DLACZEGO NIE MAM OCHOTY NA SEKS?

Od dłuższego czasu w ogóle nie cieszy Cię perspektywa bliskości z partnerem? Nie masz humoru lub w czasie zbliżenia odczuwasz dyskomfort? Ginekolog to odpowiedni człowiek, z którym powinnaś o tym porozmawiać. Przyczyn może być całe mnóstwo i nie należy na zapas martwić się swoją oziębłością. Być może to tylko chwilowe zmęczenie i gorszy moment, ale równie dobrze może to być kwestia źle dobranych leków, antykoncepcji lub inna przyczyna natury biologicznej. Lekarz powinien to sprawdzić.

CZY TO NORMALNE, ŻE ZDARZA MI SIĘ POPUŚCIĆ MOCZ?

Jeśli powstrzymujesz się od podskakiwania, a po każdym kichnięciu sprawdzasz, czy przypadkiem coś Ci się nie „ulało” – nie tylko powinnaś, ale musisz poruszyć ten temat w rozmowie z ginekologiem! Nietrzymanie moczu może być spowodowane wieloma przyczynami. Czasami wystarczą ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół cewki moczowej, ale bywa i tak, że konieczne jest bardziej inwazyjne leczenie. Nie lekceważ tego problemu.