Statystyczna kobieta miesiączkuje kilkaset razy w ciągu całego życia. To sporo, żeby się przyzwyczaić, ale też stracić czujność. Choć teoretycznie powinnyśmy wiedzieć, gdy coś jest nie tak – często ignorujemy nietypowe symptomy. Wychodzimy z założenia, że z okresem różnie bywa i prędzej czy później wszystko wróci do normy. Zazwyczaj tak właśnie się dzieje, ale wcale nie musi.

Ciało należy uważnie obserwować, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie wyłapać ewentualne odchylenia od normy. Te mogą być efektem stresu czy zmiany diety, ale niestety także poważniejszych problemów natury zdrowotnej – ostrzega fabiosa.com. Portal wylicza 6 niepokojących objawów, które warto skonsultować z lekarzem w czasie najbliższej wizyty.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY, KTÓRE POPEŁNIASZ PODCZAS MIESIĄCZKI

Jeśli którykolwiek z nich wydaje ci się znajomy – nie warto dłużej zwlekać. Dla czystego sumienia i pewności, że w organizmie nie dzieje się nic bardzo złego.

#1 Bardzo silne krwawienie

W czasie menstruacji statystyczna kobieta traci od jednej do dwóch łyżek stołowych krwi. Jeśli zużywasz więcej, niż 5 tamponów lub podpasek dziennie i są one mocno nasączone – powinnaś skonsultować to z ginekologiem. Powodem mogą być zachwiania hormonalne albo poważniejsze problemy zdrowotne.

#2 Mocne skurcze

Trudno wyobrazić sobie bez nich okres, ale jeśli trwają długo i nie tracą na sile – także warto zgłosić się do lekarza. Bardzo silnego bólu w okolicy miednicy nie należy ignorować. Może być objawem endometriozy, mięśniaków macicy, a nawet gruźlicy układu moczowo-płciowego.

SPODZIEWASZ SIĘ MIESIĄCZKI W DNIU ŚLUBU? PODPOWIEMY CI, CO ROBIĆ

#3 Nadmierne pocenie

To częsty objaw i zazwyczaj nie oznacza niczego złego. Jeśli jednak pocenie się przybiera na intensywności i nie jesteś w stanie sobie z nim poradzić – warto wykonać dodatkowe badania. Być może wynika to z nierównowagi hormonalnej, która wpływa także na gruczoły potowe.

#4 Duże skrzepy krwi

Dla wielu z nas to zupełnie normalna sprawa. W rzeczywistości krew miesięczna powinna mieć płynną formę i widoczne na podpasce skrzepy mogą być symptomem poważniejszych dolegliwości. Często odpowiadają za nie mięśniaki powstające na macicy, co w efekcie może doprowadzić nawet do zatoru.

#5 Silny ból dolnej części pleców

Nie należy wpadać w panikę, bo na tego typu dolegliwości skarży się wiele zupełnie zdrowych kobiet. Jeśli jednak ból jest nieustanny, trudny do zwalczenia i równocześnie pojawia się w okolicach miednicy – lekarz powinien to sprawdzić. Podobnie jak w przypadku innych tego typu objawów, powodem może być endometrioza, cysty lub mięśniaki.

#6 Problemy jelitowe

Przyczyn może być wiele, ale jeśli kłopoty przy trawieniu i oddawaniu stolca pojawiają się wyłącznie w czasie miesiączki – to jeden z częstych objawów endometriozy. Uszkodzona błona śluzowa macicy może wpływać na wyrostek robaczkowy oraz jelita.

Pamiętaj, że ten artykuł ma charakter informacyjny i nie należy na jego podstawie dokonywać własnej diagnozy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś się do lekarza. On na pewno je rozwieje.