Często mówimy, że zdrowie jest najważniejsze i coś w tym jest. W razie choroby nie możemy pozwolić sobie na wiele przyjemności, które są zarezerwowane wyłącznie dla zdrowych. Nawet udane relacje z innymi ludźmi i pieniądze nie cieszą, gdy nas dopada. Jest ona też związana z bólem albo innymi nieprzyjemnymi doznaniami fizycznymi. To jednak wydaje się drobnostką, gdy dowiadujemy się, że są choroby, którą są nas w stanie zabić – nawet w ciągu 24 godzin. Mało tego, pojawiają się też u człowieka, który do tej pory cieszył się dobrym zdrowiem.

O jakie choroby chodzi?

Dżuma

Ta choroba doprowadziła do śmierci ok. 50 mln ludzi w XIV wieku. Mimo wszystko nie należy do przeszłości. Nadal notowane są zachorowania na dżumę. Do zakażenia może dojść przez pchły, które są nosicielami bakterii Yersinia pestis – odpowiedzialnej za dżumę. Objawy zachorowania pojawiają się już w przeciągu 6-8 godzin. Są to m. in.: gorączka, potliwość, dreszcze oraz obumarcie niektórych narządów wewnętrznych.

DRAMAT PIOSENKARKI. SHAKIRA Z POWODU CHOROBY MOŻE STRACIĆ WSZYSTKIE WŁOSY!

Denga

Ta choroba jest wywołana przez wirus dengi, który może być przeniesiony przez ugryzienie komara. Jej objawami są krwotoki wewnętrzne, ból mięśni i głowy, wysypka oraz gorączka. Pojawiają się w ciągu dnia od ukąszenia. W przypadkach ciężkiej postaci choroby śmiertelność wynosi 26 proc. Najgorsze jest to, że nie ma leku na dengę.

Gorączka krwotoczna Ebola

Jeżeli chodzi o Ebola, na nią również nie ma leku, a śmiertelność wynosi aż 70 proc. Przeważnie występuje w krajach tropikalnych. Działa w ten sposób, że hamuje krzepliwość krwi. W efekcie dochodzi do krwotoków wewnętrznych oraz zewnętrznych: przez nos, odbytnicę, oczy oraz uszy.

BRZYDKI ODDECH, POŁYKANIE GUMY, BÓL. WIESZ, CO PRÓBUJĄ CI POWIEDZIEĆ TWOJE ZĘBY?

Choroba Chagasa

Na szczęście ta choroba nie występuje na naszym terenie. Jest typowa dla obu Ameryk. Wywołuje ona zawał, w wyniku którego następuje zatrzymanie akcji serca. Chory może umrzeć w przeciągu kilku minut. Wszystkiemu winne są pluskwiaki, czyli owady, które kąsają człowieka. Poprzez ukąszenie do krwiobiegu przedostaje sie świdrowiec. Czasami wystarczy też spożyć jedzenie zanieczyszczone przez pluskwiaki. Zdarzają się też przypadki, że choroba zostaje przeniesiona z matki na dziecko podczas ciąży. Świdrowiec zaczyna niszczyć układ krążenia. Wędruje aż do mięśnia sercowego. Smutna wiadomość jest taka, że nie ma wielu skutecznych leków na amerykańskiego świdrowca. Przeważnie powodują one też efekty niepożądane.

Gronkowiec złocisty (MRSA)

Niestety w tym przypadku mamy doczynienia z chorobą, na którą nie działają żadne antybiotyki. Kiedy się pojawia, niszczy ciałka krwi. Uszkadza również płuca, w wyniku czego dochodzi do śmierci przez uduszenie. Najbardziej przerażające jest to, że bakteria gronkowca przedostaje się do organizmu w szpitalach poprzez zakażenie.