Regularne jedzenie i zbilansowana dieta pełna owoców, warzyw i zdrowych przekąsek to jeden z głównych czynników, które pozwolą cieszyć się zgrabną sylwetką i dobrym samopoczuciem. Ale czasem zdarzają się awaryjne sytuacje, kiedy zamiast dawno leżeć w łóżku, kierujemy się ku drzwiom lodówki. Ale czego warto w niej szukać, by nie odczuwać potem wielkich wyrzutów sumienia? Podpowiadamy jakie „nocne” przekąski sprawdzą się najlepiej.

Zdarzają się sytuacje, kiedy dopada nas mały głód, i chociaż zegarek już dawno temu wskazywał północ, my nie możemy odpędzić myśli od jedzenia. Trudno jest wtedy odnaleźć równowagę, tym bardziej, że wszystkie poradniki dotyczące diet mówią, że jedzenie przed snem może doprowadzić do przyrostu masy, a już na pewno nie działa dobrze, jeśli jesteśmy na diecie.

Tak naprawdę, jeśli odczuwamy głód, niezależnie od pory dnia, powinnyśmy go zaspokoić. Organizm sam wyznacza porę, kiedy potrzebuje pokarmu tłumaczy dietetyk Erin Coates. Ale głównym problemem jest faktyczne odróżnienie czy naprawdę odczuwamy głód, czy podjadanie jest tylko nawykiem, a może wiąże się z odczuwaniem stresu lub strachu.

DIETA DLA SKÓRY, CZYLI CO JEŚĆ, BY WYGLĄDAĆ ŚWIEŻO I PROMIENNIE PRZEZ CAŁY ROK

Zazwyczaj radzę swoim pacjentom, by odstawili jedzenie, przynajmniej 2 godziny przed snem. Chodzi głównie o to, by układ trawienny nie musiał pracować na pełnych obrotach. Organizm powinien być skupiony na odpoczynku i regeneracji. Jedzenie przed snem, zwłaszcza niezdrowych przekąsek, może zakłócić sen lub spowodować, że rano obudzimy się zmęczeni

style=”overflow:hidden;”> tłumaczy ekspert.

Jeśli jednak naprawdę odczuwasz głód tuż przed zaśnięciem, nie bez znaczenia pozostaje, co wybierzesz. Oto kilka zdrowych przekąsek, by utrzymać się na drodze do osiągnięcia celu i nie przybrać na wadze.

1) Suszone morele i 30 dag ciemnej, gorzkiej czekolady (najlepiej 70%). To opcja dla miłośników słodkich przekąsek. Czekolada zawiera w sobie sporo zdrowych przeciwutleniaczy, a morele posiadają w sobie składnik o nazwie tryptofan, który wpływa pozytywnie na samopoczucie i pomaga dostarczyć organizmowi melatoniny, która z kolei dobrze działa na regulację snu.

2) Jogurt naturalny, pół banana i cynamon. To kolejna słodka propozycja. Banany mają w sobie sporo potasu i magnezu, które pomagają rozluźnić mięśnie i szybko zasnąć.

3) ¼ filiżanki rozgniecionego awokado – to pyszna przekąska, która jest źródłem magnezu i tryptofanu, dzięki czemu po jej zjedzeniu zaśniesz szybko i spokojnie.

4) Łyżka masła migdałowego – to naturalne źródło melatoniny, czyli hormonu regulującego sen, a także zdrowe tłuszcze, dzięki czemu głód minie szybko.

PRZYSPIESZ OPALENIZNĘ I ZACHOWAJ JĄ NA DŁUŻEJ. WŁĄCZ DO DIETY TE PRODUKTY