Co prawda ten dzień już za nami, ale temat jak najbardziej aktualny. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartym, najważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Stwierdzono, że u połowy chorych, którzy leczą się u lekarzy ogólnych, choroba ta nie zostaje nigdy zdiagnozowana. Depresja to poczucie bezradności, przygnębienie, brak energii, niska ocena własnej wartości i przede wszystkim ogromny smutek. Jeśli te uczucia trwają dłużej niż dwa tygodnie, wtedy nie jest to już zwykła chandra, lecz poważna choroba, którą należy leczyć.

Jak rozpoznać depresję

Każdy człowiek bywa smutny, każdy ma prawo mieć gorszy nastrój – to zrozumiałe. Jeśli jednak uczucie smutku jest dominujące i utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie to, taka sytuacja nie może być uznana za zwyczajną. O występowaniu depresji świadczą również inne objawy, są to między innymi:

– depresyjny nastrój przez większość dnia
– bezsenność lub nadmierna senność
– nieustające wrażenie zmęczenia
– wyraźny wzrost lub spadek wagi
– powracające myśli samobójcze
– obniżone poczucie własnej wartości
– spadek sprawności myślenia i koncentracji
– powracające stany lękowe

Objawy te nasilają się szczególnie rano, w ciągu dnia ulegają nieznacznemu osłabieniu.

Jak leczyć depresję

Depresja jest chorobą uleczalną, choć w przyszłości może nawracać, co nie powinno być w żadnym wypadku przyczyną zaniechania leczenia. Prawidłowe leczenie sprawia, że depresja ustępuję u większości osób (ok. 65-80% pacjentów). Leczenie powinno mieć charakter kompleksowy i obejmować leczenie farmakologiczne, psychoterapię oraz pomoc środowiska.

Podstawową metodę stanowią leki przeciwdepresyjne. Nie uzależniają i nie powodują żadnych uszkodzeń mózgu, a ich przyjmowanie nawet przez dłuższy czas nie powoduje żadnych ujemnych następstw.

Leczeniem uzupełniającym jest psychoterapia. Podstawową formą jest rozmowa z odpowiednio przygotowanym terapeutą. Jest psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna. Wybór sposobu leczenia zależy od stanu pacjenta.

Gdy nie pomagają leki i psychoterapia, jedyna nadzieją dla chorych jest leczenie prądami elektrycznymi. Głęboka stymulacja mózgu, może okazać się sposobem na odzyskanie zdrowia. Ta technika nie powoduje trwałych uszkodzeń mózgu, a jej skutki są całkowicie odwracalne. Przeciętnie obserwuje się, że 50% objawów depresji ustępuje już po pierwszym zabiegu.
Jeśli zaobserwowałaś u siebie objawy depresji, przede wszystkim nie udawaj, że nic się nie dzieje, pozwól sobie pomóc i nie myśl, że depresja minie sama. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym większe są szanse na uzyskanie trwałej poprawy.