W ostatnim czasie hasło zero waste staje się coraz popularniejsze. Na czym tak naprawdę polega ten styl życia i czym kierują się osoby, które zdecydowały się podążać taką ścieżką?

Jak być eko w podróży? Brak plastiku to żaden problem

Jak to wygląda w praktyce?

To dokładnie to, co oznacza po angielsku: „brak marnowania”. Jest to dążenie do możliwie jak największego ograniczenia wytwarzania śmieci. Polega na świadomym wybieraniu produktów, przetwarzaniu ich oraz całkowitym wykorzystaniu odpadków. Co prawda może wydawać się to niezwykle trudne i skomplikowane, jednakże wcale takie nie musi być. Poza tym to również nauka. Nie da się wszystkiego wypracować od razu i całkowicie odciąć się od wytwarzania śmieci. To proces, który należy przejść, aby dowiedzieć się, jak zrobić to najefektywniej. Osoby, wybierające ten styl życia, starają się kierować zasadami określanymi jako siedem R. Te zasady mają być wskazówką, która pomoże stopniowo ograniczyć wytwarzanie odpadków, które tak szkodzą naszej planecie.

Zero waste: refuse (odmawiaj)

Naucz się odmawiać rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Nie przyjmuj darmowych próbek kosmetyków, jeśli wiesz, że ich nie używasz. Nie przyjmuj ulotek i darmowych gazet, jeśli wiesz, że Ci się nie przydadzą. Nie używaj plastikowych torebek w sklepach oraz jednorazowych opakowań w restauracjach.

Zero waste: reduce (ograniczaj)

Dokonuj świadomych wyborów konsumenckich. Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Wybieraj rzeczy, które są dla Ciebie użyteczne i wiesz, że będziesz je wykorzystywać.

„Jeśli nie zmienimy nawyków, ludzkość będzie skończona”. Jane Goodall ma dla nas wszystkich ważne ostrzeżenie

Zero waste: reuse (używaj drugi raz)

Ten punkt łączy się poniekąd z refuse. Jeśli jakieś rozwiązanie jest jednorazowe, nie korzystaj z niego. Zamiast tego o wiele lepiej sprawdzą się wielorazowe alternatywy. Słoiki, inne szklane naczynia, wielorazowe waciki, kubeczki menstruacyjne itp. przedmioty istnieją po to, aby ograniczyć wytwarzanie śmieci.

Zero waste: recycle (przetwarzaj)

Jeśli wytwarzasz śmieci, pamiętaj o ich dokładnym segregowaniu. Jeśli masz jakieś zbędne przedmioty, pomyśl, jak możesz je przetworzyć, aby wykorzystać je ponownie (np. porwany t-shirt sprawdzi się jako szmatka do wycierania kurzu, za małe jeansy możesz przerobić na spódnicę lub torebkę itp.).

Zero waste: repair (naprawiaj)

Przestań myśleć o rzeczach jako o jednorazowych przedmiotach. Nie wyrzucaj ich ze względu na niewielką wadę, którą jesteś w stanie naprawić (np. zanoś buty do szewca, łataj ubrania, wymieniaj suwaki w ubraniach itp.).

Zero waste: rehome (szukaj nowych właścicieli)

Jeśli masz przedmiot, który nie jest już przydatny (np. ubranie, meble itp.) nie wyrzucaj go. Zamiast tego poszukaj mu nowego właściciela, który będzie go potrzebował. W ten sposób możesz pozbyć się rzeczy, nie wytwarzając w ten sposób śmieci.

Ekologiczne pranie: proste rozwiązania, które sprawią, że zadbasz o planetę

Zero waste: rot (kompostuj)

Wszystkie odpadki organiczne kompostuj. Nie pozwól im się zmarnować. Użyj ich jako nawozu w ogródku lub do roślin doniczkowych.