Naukowcy alarmują, że do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. To niepokojące prognozy, które są realnym zagrożeniem dla wodnego ekosystemu. Świadomość problemu i potrzeba wprowadzenia zmian jest ogromna. Każdy z nas może pomóc i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.

Zero waste w kuchni

Kuchnia to jedno z miejsc, w którym generuje się największa ilość odpadów. Codziennie korzystamy z materiałów jednorazowego użytku i kupujemy żywność pakowaną w plastikowe opakowania. To przyzwyczajenia, z których czasem trudno zrezygnować. Warto jednak odłożyć na bok najprostsze, wygodne rozwiązania i przyjrzeć się ekologicznym alternatywom. Być może okaże się, że są równie funkcjonalne, a w dodatku pomogą nam zmniejszyć ilość produkowanych zanieczyszczeń i zadbać o planetę.

Niechciane kosmetyki: co z nimi zrobić i jak wykorzystać je ponownie

Jedną z najprostszych zmian, które możemy wprowadzić jest rezygnacja z ręczników papierowych. Zwykle mamy je pod ręką i sięgamy po nie za każdym razem, gdy chcemy zadbać o czystość. Jednak to nadal jednorazowe produkty, które generują sporą ilość kuchennych śmieci. O wiele bardziej zrównoważonym rozwiązaniem jest wyposażenie się w ściereczki wielokrotnego użytku. Możesz wybrać te wykonane z mikrofibry lub stworzyć je samodzielnie ze starego T-shirtu. Wystarczy pociąć materiał na mniejsze kawałki i korzystać każdorazowo podczas gotowania i sprzątania. Zużyte ściereczki możesz wyprać i korzystać z nich ponownie.

Plastikowe opakowania i folie aluminiowe stały się niezbędnym elementem w kuchni. Dzięki nim możemy zabezpieczyć i przechowywać żywność w lodówce bez starty na jej świeżości. Tymczasem zamiast sięgać po plastik możesz bardzo łatwo zamienić go na ekologiczną alternatywę w postaci naturalnych woskowijek. To opakowania, które szczelnie zabezpieczą jedzenie i są wielokrotnego użytku. Możesz kupić je w sklepie z ekologiczną żywnością lub stworzyć samodzielnie.

Zamiast sięgać po tanie plastikowe pojemniki, lepiej wyposażyć się w zamienniki wykonane z hartowanego szkła. Utrzymują one świeżość produktów nadają się do recyklingu i są bezpieczne dla żywności.

Foliowe reklamówki to częsty problem podczas zakupów. O ile wybierając się do sklepy korzystamy z własnej płóciennej torby, to problem może pojawić się przy wyborze owoców i warzyw. Często jest tak, że nie chcemy sięgać po pakowane produkty. Dlatego wybieramy te, które można kupić na wagę. Ale w co je zapakować? Przy stoisku zazwyczaj mamy foliowe reklamówki. Ale wcale nie musimy ich używać. Idąc po zakupy możemy zabrać ze sobą własne materiałowe worki, w które zapakujemy owoce, warzywa lub bakalie. Tu również pojawiają się dwa rozwiązania – możesz kupić je w internetowych drogeriach lub uszyć samodzielnie ze starej firanki lub innego prześwitującego materiału.

Zero waste w pielęgnacji: płatki do demakijażu wielokrotnego użytku. Zrobisz je ze starego T-shirtu