Na pewno słyszałaś o ruchu zero waste. Czy wydawało Ci się, że przejście na ekologiczną stronę mocy wymaga dużo zachodu? Niekoniecznie! Jeśli nie czujesz się na siłach całkowicie zmienić swojego stylu życia, zacznij od małych kroków. Być może właśnie one sprawią, że z czasem będziesz mieć ochotę na kolejne zmiany. A nawet najdrobniejszy gest ma znaczenie. Zero waste dotyczy wielu płaszczyzn naszego życia, nie tylko żywności. Zobacz, co możesz zrobić.

Domowe mydło do prania. Prosty sposób, by żyć bardziej eko

Przemyślane zakupy

Wbrew pozorom to jeden z największych problemów. Kupujemy za dużo. Ulegamy impulsom, które okazują się nietrafione. Dotyczą one nieprzydatnych produktów spożywczych, ubrań, elektroniki itd. Staraj się dobrze przemyśleć swoje wybory zakupowe.

Nowe życie starych rzeczy

Jeśli jednak ulegniesz pokusie i kupisz coś, czego nie używasz lub chcesz coś wymienić na nowy przedmiot, nie wyrzucaj. Może się okazać, że niechciana ozdoba do domu będzie czymś, czego brakuje drugiej osobie. Zamiast wyrzucać na śmietnik, warto wystawiać przedmioty na różnych portalach, których jest coraz więcej. Możesz też zbierać takie rzeczy, np. ubrania i oddawać je charytatywnie.

Nie przyjmuj wszystkich darmowych rzeczy

Chociaż perspektywa gratisów jest kusząca, nie przyjmuj ich, jeśli wiesz, że nie będą Ci potrzebne. Pamiętaj, żeby brać tylko to, co użyjesz. To samo tyczy się rozdawanych na ulicy ulotek lub czasopism.

Wielorazowa torba

Jest to coś, co wydaje się najłatwiej przychodzić wszystkim początkującym. Wymiana siatek na wielorazowe jest czymś, co może zrobić każda z nas i nie zajmuje naszego czasu. Zamiast pakować produkty w plastik, wykorzystaj własną torbę. A jeśli kupujesz już opakowane produkty, możesz zwrócić uwagę na to, w co są zawinięte. Staraj się wspierać marki, które do pakowania używają papier lub szkło.

Segregacja śmieci

Jest niezwykle istotna i obowiązkowa w większości rejonów Polski, ale warto pamiętać o tym, aby segregować prawidłowo. Jeśli masz wątpliwości, do jakich odpadów powinno trafić opakowanie po mleku lub soku, lepiej to sprawdzić.

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Podpowiadamy jak w 5 prostych krokach żyć bardziej ekologicznie

Nie żyj jednorazowo

W dzisiejszych czasach mamy jednorazowe podejście do wielu rzeczy. Zepsute buty wyrzucamy, zamiast próbować naprawić, podobnie z zegarkami czy torbami i sprzętem elektrycznym. Zanim czegoś się pozbędziesz, sprawdź, czy nie da się tego naprawić. Zamiast kupować butelki wody, używaj filtrów. Bidony i termosy to teraz modne akcesoria, więc nie musisz się wstydzić.