Szacuje się, że ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanu. Problem zanieczyszczeń środowiska narasta wraz z rozwojem przemysłu i gospodarczej działalności człowieka. To zjawisko ogólnoświatowe. Skala jest bardzo wysoka, a do najgroźniejszych czynników degradacji planety zalicza się przede wszystkim emisja dwutlenku węgla, która prowadzi do efektu globalnego ocieplenia. Oprócz tego dochodzi także stosowanie sztucznych nawozów, zaśmiecanie środowiska oraz zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi.

Tajlandia – sposób na zaśmiecanie środowiska

Władze jednego z parków narodowych Khao Yai w Tajlandii znalazły sposób na to, jak poradzić sobie z ogromną ilością śmieci zalegających na jego terenie. Zanim turyści przejdą przez bramę wejściową, muszą najpierw podać swoje dane. W ten sposób, jeśli osoba spacerująca po parku pozostawi w nim śmieci, te zostaną do niej odesłane.

Ikea ogłasza wielkie zmiany. Startuje z pierwszym sklepem z używanymi meblami

Problem zaśmiecania środowiska jest szczególnie poważny w Tajlandii. Za degradację przyrody i pozostawianie śmieci w  parkach przewidziane są grzywny. Wynoszą one nawet do 16 tys. dolarów. Mimo tego większość osób nadal to bagatelizuje i nie przywiązuje uwagi do tej kwestii. Dlatego też władze parku Khao Yai odsyłają odwiedzającym to, co pozostawili w rezerwacie. Pod wskazany adres przesyłana jest paczka z pozostawionymi śmieciami i karteczką z napisem: „Zapomniałeś zabrać swoje rzeczy z Parku Narodowego Khao Yai. Z przyjemnością je Tobie zwracamy”. W ustaleniu sprawców pomogą kamery zamontowane na terenie rezerwatu.

Co najczęściej trafia do właścicieli? Są to przede wszystkim puste plastikowe opakowania po żywności, butelki oraz puszki. Minister środowiska Tajlandii Varawut Silpa-archa poparł akcję i  opublikował w mediach społecznościowych zawartość jednej z paczek, która została odesłana do jej właściciela.

W Tajlandii kary za degradację środowiska są bardzo wysokie – począwszy od grzywny, która może wynieść nawet do 16 tys. dolarów, a kończąc na karze pozbawienia wolności do 5 lat (w skrajnych przypadkach). Oprócz tego za zaśmiecanie parków można trafić na tzw. czarną listę, która uniemożliwia zwiedzanie innych obiektów przyrodniczych w Tajlandii.

นับจากนี้ ใครท่องเที่ยวอุทยานแห่งชาติอย่างไร้ความรับผิดชอบ #ทิ้งขยะไว้ในพื้นที่ #ดื่มเครื่องดื่มมึนเมา #ส่งเสียงรบกวน…

Gepostet von TOP Varawut – ท็อป วราวุธ ศิลปอาชา am Freitag, 18. September 2020