Yvon Chouinard, założyciel marki Patagonia postanowił oddać firmę fundacji charytatywnej. – Ziemia jest teraz naszym jedynym udziałowcem – napisał w oświadczeniu. Zyski, które nie będą wykorzystywane jako inwestycje w Patagonię, zostaną przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu.

Less waste w łazience: jak przedłużyć trwałość kosmetyków i wykorzystać je do ostatniej kropli

Założyciel firmy Patagonia oddaje firmę. 100 mln dolarów na pomoc planecie

Prawie 50 lat temu w kalifornijskim mieście Ventura Yvon Chouinard założył firmą Patagonia, która specjalizuje się w produkcji sprzętu turystycznego, głównie wytrwałej odzieży. Marka od zawsze aktywnie angażowała się w ochronę środowiska. Teraz miliarder zdecydował się przekazać firmę dwóm podmiotom: Patagonia Purpose Trust i Holdfast Collective.

Pierwszy z nich posiada 2 proc. akcji i składa się z zarządu, który będzie dbał o misję i wartości firmy. Z kolei HC [98 proc. akcji] jest organizacją non-profit, która zajmuje się ochroną środowiska. Yvon Chouinard wraz ze swoimi doradcami ma nadzorować działania PPT. Powodem jest to, aby Patagonia zachowała swoje prawdziwe dziedzictwo.

Jak informuje „The Times” wszystkie zyski, których firma nie wykorzysta do inwestycji zostaną przekazane na rzecz Holdfast Collective – mówi się nawet o 100 milionach dolarów rocznie.

“Ziemia jest naszym jedynym udziałowcem”

Minęło pół wieku, odkąd rozpoczęliśmy nasz eksperyment w odpowiedzialnym biznesie. Jeśli mamy jakąkolwiek nadzieję na prosperującą planetę za 50 lat, wymaga to od nas robienia wszystkiego, co w naszej mocy, wraz z posiadanymi zasobami. Jako biznesmen, którym nigdy nie chciałem być, oddaję swoją część. Zamiast wydobywać wartość z natury i przekształcać je w bogactwo, wykorzystujemy potencjał, który tworzy Patagonia, aby chronić źródło. Sprawiamy, że Ziemia jest naszym jedynym udziałowcem. Jestem śmiertelnie poważny, jeśli chodzi o ratowanie tej planety – napisał w oświadczeniu Yvon Chouinard.

Patagonia od 1985 roku przekazuje 1 proc. zysków na rzecz ochrony środowiska. Do 2007 roku na ten cel przeznaczono ponad 29 mln dol.