Pszczoły są niezbędne do zachowania równowagi w ekosystemie. Z badań wynika, że są one odpowiedzialne za blisko 80% zapylonych roślin. Niedawno obchodziliśmy ich święto – 20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły.

Aby wspomóc ekosystem urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu zorganizowali akcję, która ma pomóc w ratowaniu ptaków i owadów, w tym pszczół, podczas nadchodzącej suszy. Chodzi o małe poidełka z wodą, które każdy z nas może przygotować i wystawić w okolicznych parkach, na balkonach lub działce.

Lokalne działania dla przyrody: jedno z Polskich miast daje przykład! Oto jak pomóc najmniejszym zwierzętom przetrwać nadchodzącą suszę

Ale to nie jedyne dobre wiadomości. W Stanach Zjednoczonych właśnie ruszyła akcja, w której właściciele ogródków mogą wynająć pszczoły do zapylenia roślin.

Wypożyczanie pszczół do prywatnych ogródków

Na pomysł wpadła firma z Waszyngtonu. Chodzi o specjalny gatunek pszczół – murarki, które cechują się większą łagodnością. Nie są agresywne, pracują samotnie, są pożyteczne i intensywnie zapylają rośliny. Są też łatwe w utrzymaniu i nie żądlą, ponieważ zakładają osobne gniazda i nie muszą bronić swojej królowej. Są pomocne w szczególności w ogrodach kwietnych i dla właścicieli sadów.

Rent Mason Bees to firma, która w swojej ofercie posiada również inny gatunek pszczół, przeznaczony do opieki nad warzywami. To pszczoły masierkowate, które kieruje się do ogródków uprawnych.

Cena za wynajem pszczół nie jest wygórowana – za zestaw, który składa się z 60 kokonów pszczół i reszty niezbędnego asortymentu trzeba zapłacić około 300 zł.

Autostrada dla rowerzystów. Otwarto nową trasę wolną od samochodów

Okres pracy pszczół to w przybliżeniu cztery miesiące – od marca do czerwca. Po tym czasie należy przenieść domek z pszczołami do bezpiecznego miejsca – np. garażu, a we wrześniu, kiedy owady znów stworzą kokony zawieźć je z powrotem do siedziby firmy, która zaopiekuje się pszczołami w stanie hibernacji w czasie zimowych miesięcy.

To prosty i ekologiczny sposób na to, by wspomóc proces rozwoju roślin i zapewnić pszczołom wzrost populacji.