Ostatnie załamania pogodowe uświadomiły nam, co się dzieje, gdy rozwój miast jest nieprzemyślany i skupiony jedynie na „nowoczesności”, która polega na niszczeniu terenów zielonych i zamienianiu ich w betonowe place. Kraków postanowił zainwestować w nowe rozwiązanie, które pomogłoby pozbyć się problemu nadmiernego gromadzenia wód opadowych. Pozwoliłoby także na wykorzystanie deszczówki.

Ekologiczne zakupy. Jak dokonywać świadomych wyborów podczas kupowania ubrań?

Wykorzystanie deszczówki

Obok krakowskiej Tauron Areny powstanie olbrzymi zbiornik o powierzchni hektara i głębokości 1,5 metra. Zasilać ma go deszczówka, która będzie spływać z dachu budynku. To genialne rozwiązanie pomoże wykorzystać deszczówkę. W ten sposób największa widowiskowo-sportowa hala w Polsce zyska nową funkcję. Zbiornik stanie się rezerwuarem wody, której będzie można użyć do podlania roślin. Staw ma być porośnięty roślinnością wodną, dzięki czemu będzie świetnym miejscem dla ptactwa.

Zamiast betonowego placu, zielony park

W ten sposób miasto zyska nie tylko ekologiczne rozwiązanie na spożytkowanie gromadzącej się deszczówki, lecz także zielony teren wypoczynkowy. W ramach przedsięwzięcia w Parku Lotników Polskich zostaną zasadzone nowe drzewa: klony czerwone, metasekwoje, dęby błotne oraz rośliny wodne i szuwarowe, jak chociażby grzybień biały, pałka wąskolistna, strzałka wodna czy turzyca nibycioborowata. W okolicy powstanie kawiarnia i inne miejsca wypoczynkowe.

Aktywiści bojkotują nowy film Disneya. Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź głównej aktorki

Wykorzystanie deszczówki jest ważne

Od dłuższego czasu obserwujemy niepokojące zjawisko. Podczas większych ulew podtopienia i zalania ulic stały się normą. Winne są temu nieekologiczne inwestycje i nieprzemyślany rozwój miast. Woda podczas intensywnych opadów nie ma gdzie wsiąkać, ponieważ zielone tereny zastępowane są betonowymi placami i gęstą zabudową. Przez to woda spływa do sieci kanalizacyjnej, która nie wytrzymuje takiego obłożenia. Dlatego inicjatywy podobne do tej, która ma miejsce w Krakowie, pomagają pozbyć się problemu podtopień i przy okazji tworzą nowe zielone tereny rekreacyjne.