Perrier, popularna francuska marka gazowanej wody mineralnej zaprezentowała butelkę. Jest ona stworzona w stu procentach z tworzywa PET. Do jej wykonania wykorzystano metodę recyklingu enzymatycznego.

Od 1992 roku Perrier należy do koncernu Nestlé Waters. A innowacyjna technologia recyklingu, przy pomocy której uzyskano nowe butelki francuskiej wody mineralnej, jest kolejnym krokiem w realizowaniu polityki przyjaznej środowisku. Projekt odpowiedzialny za powstanie butelki z recyklingu enzymatycznego został stworzony przy współpracy z konsorcjum Carbios. To francuski podmiot działający w sektorze biotechnologii.

Recykling przyszłością wybiegów mody. Jak kupować modnie i ekologicznie

Recykling enzymatyczny. Co to jest?

Perrier zastosował technologię Carbios. Wykorzystuje ona enzymy pochodzące z naturalnie występujących mikroorganizmów, które rozkładają PET [tworzywo sztuczne] na części składowe. Dzięki nowej technice można przetwarzać każdy rodzaj PET. Niemal bez ograniczeń (np. niezależnie od barwy), jednocześnie z zachowaniem jego najwyższej jakości materiału. W tym także tworzywa, które z różnych względów nie mogą być poddane recyklingowi mechanicznemu, a więc mogłyby np. trafić na składowisko.

Recykling po raz drugi

Powstający za pomocą recyklingu enzymatycznego PET pod względem właściwości i jakości jest taki sam jak materiał pierwotny. Może być ponownie wykorzystany do produkcji butelek, które również nadają się do przetworzenia. Tym samym powstaje w pełni zamknięty, nieskończony obieg takiego materiału. Innowacja francuskiej marki pomaga w zwiększeniu ilości plastiku poddanego recyklingowi. To nie jedyne działania Perrier z zakresu zrównoważonego rozwoju. Producent realizuje także projekty – „Biotic”. Celem jest stworzenie bio-plastiku z odpadów rolniczych oraz „Plastiskul”, gdzie plastik jest przetwarzany w przedmioty codziennego użytku, np. meble.

Woda mineralna Perrier jest produkowana od 1863 roku na południu Francji w miejscowości Vergèze.