Jednym z największych problemów, które przyczyniają się do wytwarzania plastikowych śmieci, jest używanie plastikowych toreb w sklepach. Co prawda teraz większość używanych torebek jest biodegradowalna, jednak nie rozwiązuje to problemu.

Woskowijki – ekologiczna alternatywa dla folii i plastiku. Możesz zrobić je sama!

Mamy wybór

Najwięcej wątpliwości zawsze wzbudza kupowanie produktów na wagę. Co możemy zrobić, gdy kupujemy warzywa, owoce lub bakalie luzem? Jedyną opcją, którą oferują nam sklepy, są cienkie, przezroczyste woreczki foliowe. Jednak mamy wybór. Nie musimy ich używać.

Wielorazowy worek

Mało osób wie o tym, że w sklepach do pakowania produktów możemy używać własnych toreb. W ten sposób możemy całkowicie wyeliminować używanie foliowych torebek. Worki wykonane ze sznurków lub firanopodobnego materiału są idealną alternatywą. Po powrocie do domu worki możemy uprać i będą gotowe do kolejnego użycia. Jeśli nie potrafimy szyć, możemy je kupić online. Jednak wykonanie ich samodzielnie nie jest trudne i możesz to zrobić nawet bez maszyny do szycia.

Jak zrobić worek ze starej firanki?

Przygotuj sobie starą firankę. Wytnij z niej dwa prostokąty o wybranej wielkości. Zszyj je z jednego długiego boku, następnie wyznacz górę worka i zawiń materiał na szerokość mniej więcej 2 cm. To będzie tunel, przez który przeciągniesz sznurek, dzięki któremu będziesz mogła zawiązać worek. Pamiętaj, aby nie zszywać boków tunelu – tędy będzie wystawał sznurek. Zszyj ze sobą dwa pozostałe boki, przeciągnij sznurek i gotowe!

Chcesz, by Twoja szafa była bardziej eko? To nie musi być trudne

Świetna alternatywa dla plastikowych siatek

Worki są prześwitujące, w związku z czym nie będą problematyczne przy kasie. Materiał firanki jest na tyle lekki, że nie wpływa na wagę produktów. Biorąc pod uwagę jak często kupujemy produkty na wagę, używanie wielorazowych toreb do pakowania może znacznie ograniczyć zużycie plastiku. Wykorzystywanie własnoręcznie wykonanych worków dodatkowo sprzyja idei zero waste – zamiast stary materiał wyrzucać, możesz przygotować z niego zupełnie nowy, nadal użyteczny produkt.