Opieka nad dziećmi przez kraty klatki? Matka zamknięta w przestrzeni, w której nie może się obrócić? To nie kolejny scenariusz spod znaku „Opowieści podręcznej”. To codzienność matek-świń, o której opowiada wyprodukowany dla fundacji Compassion Polska film „Macierzyństwo” („Motherhood”).

„Wesołych Świąt?” Ten spot reklamowy dosadnie pokazuje krzywdę zwierząt

Realia hodowli przemysłowej

Hodowana w tradycyjnym gospodarstwie matka-świnia może zgodnie ze swoim silnym instynktem poszukać przed porodem ustronnego miejsca i zbudować w nim sobie z siana gniazdo na okres porodu. Po narodzinach, może opiekować się w nim swoimi dziećmi i ogrzewać w nim swoje młode. Odkrywają razem z nią swoje otoczenie i cieszą się promieniami słońca, by potem ochłodzić się w błotnej kąpieli.

Macierzyństwo na współczesnych fermach przemysłowych to zupełnie odmienna rzeczywistość. Matki-świnie są zamykane w metalowych klatkach w czasie ciąży i po porodzie. Kojce porodowe są tak ciasne, że zwierzęta nie są w stanie zrobić w nich nawet kilku kroków, czy po prostu się obrócić. Dostają od tego odleżyn, obcierają skórę o metalowe części klatki i twardą podłogę, w której najczęściej brak jakiejkolwiek ściółki. Ich opieka nad dziećmi jest ograniczona przez pręty klatki. Naukowcy oceniają, że przez 5 tygodni, które spędzają w klatkach porodowych, przeżywają w stanie frustracji i depresji, a zdarza się, że i fizycznego bólu. Po odchowaniu młodych, są zapładniane i cykl zaczyna się od nowa. Realia hodowli tych zwierząt pokazało śledztwo Compassion Polska, które było pierwszym tego typu śledztwem w Polsce.

Nasze śledztwo przeprowadziliśmy w 2017 roku. Naprawdę przygnębiające jest to, że od tego czasu nic się w sytuacji matek-świń w Polsce nie zmieniło – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. Pokazaliśmy wtedy ukryte za murami ferm klatki, w których zamyka się świnie, tylko dlatego, że zostaną matkami. Te specjalne klatki nazywane są „kojcami porodowymi” lub „jarzmem porodowym” i opisywane jako „dwie przegrody z metalowymi rurami tak ukształtowane, aby możliwe było wprowadzenie lochy i jej zablokowanie”. Przymusowe zamknięcie i monotonia… Czy to nie przypomina nam czegoś?

Śledztwo na szkockich fermach łososi. Deformacje, pasożyty i dewastacja środowiska ukrytym kosztem hodowli

Tragedię matek-świń hodowanych na fermach przemysłowych unaocznia film „Motherhood” („Macierzyństwo”), stworzony dla fundacji przez reżyserkę Elinę Helenę Schellekens, laureatkę Wildscreen Panda Awards, nazywanego „zielonym Oscarem”. Oczami matki i jej dzieci pokazuje smutne realia macierzyństwa świń w hodowli przemysłowej.

Działania, jakie można podjąć na rzecz matek-świń fundacja Compassion Polska prezentuje na stronie. Znaleźć je można pod adresem www.ciwf.pl/w-imieniu-matek/. Compassion chce przekonać do zakończenia Epoki Klatkowej komisarza UE ds. handlu i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Valdisa Dombrovskisa, a zaledwie kilka dni temu przekazała ponad 80 000 podpisów w imieniu matek-świń do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy.

Compassion Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, której misją jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. Compassion Polska działa na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, szanował środowisko i zdrowie ludzi, a także będzie uczciwie oznakowany. Organizacja walczy o zmiany prawne, prowadzi śledztwa w Polsce i publikuje ich wyniki, pokazując, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.

Fundacja powstała ponad 50 lat temu w Wielkiej Brytanii i działa obecnie w 13 krajach w Europie i na świecie. Polski oddział działa od końca 2013 roku.

Compassion in World Farming jest inicjatorem oraz liderem koalicji 170 organizacji z całej Europy, które wspierają Europejską Inicjatywę Obywatelską “Koniec Epoki Klatkowej”. W ciągu roku koalicja zebrała niemal 1,4 miliona zweryfikowanych podpisów pod Inicjatywą i złożyła je do Komisji Europejskiej 2 października 2020 roku. Po wysłuchaniu przed Parlamentem Europejskim, które odbyło się 15 kwietnia 2021 roku, komitet obywatelski inicjatywy oczekuje na ostateczna decyzję Komisji, która powinna nastąpić w ciągu 3 miesięcy od wysłuchania. Więcej informacji na temat kampanii “Koniec Epoki Klatkowej” znaleźć można na stronie Compassion Polska