Po tym, jak rekord dotyczący wysokości zdobył mierzący 828 metrów wieżowiec Burj Khalifa architekci zaczęli prześcigać się w innych rekordach dotyczących budownictwa. „Urban Forest” ma być najzieleńszym budynkiem na świecie. Przepiękny projekt ma wyglądać jak rosnący ku niebu las.

Farma miejska z ziołami dostępna dla każdego. Ekologiczna inicjatywa z Gdańska

„Urban Forest” ma być mieszkalną oazą

Za projekt odpowiedzialne jest Koichi Takada Architects, a zrealizować ma go Aria Property Group. Budowla stanie w Australii, w Brisbane. Po ukończeniu budynek ma stać się najzieleńszym wieżowcem na świecie. Porastać go będzie ponad 1000 drzew i 20000 roślin! Pobije to dotychczasowy rekord, który ustanowił mediolański kompleks „Bosco Verticale”. Budynek ma mieć trzydzieści pięter, na którym rozmieszczone będą 382 apartamenty. W budowli przewidziany jest dwukondygnacyjny ogród na dachu, który ma być przestrzenią wypoczynkową dla mieszkańców oraz ogólnodostępny park na parterze.

Torba z bawełny organicznej za 7 zł. Ekologiczne rozwiązania w Biedronce

Ekologiczne aspiracje

Twórcy budynku robią wszystko, aby „Urban Forest” otrzymał platynowy certyfikat ekologicznego budownictwa LEED. To najwyższy dostępny certyfikat w tej dziedzinie. Lokalizacja ma zapewnić wieżowcowi maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlania, a porośnięta zielenią elewacja ma stanowić swoistą izolację termiczną. W budynku zamontowane zostaną panele słoneczne oraz narzędzia umożliwiające zbieranie deszczówki. Nowoczesne rozwiązania pozwolą wykorzystać wodę szarą. To ma być ekologiczny budynek przyszłości, który nie tylko z nazwy będzie „miejskim lasem”. Trzeba przyznać, że projekt robi ogromne wrażenie. Prezentuje się zjawiskowo. Organiczna konstrukcja z pewnością będzie się wyróżniać na tle „klasycznej” miejskiej szarości.