Stosowanie się do idei zero waste w codziennych czynnościach to łatwy sposób na to, by zadbać o planetę i małymi krokami ograniczać ilość produkowanych śmieci. Możliwości jest naprawdę wiele – od sięgnięcia po domowe receptury kosmetyków i lekarstw, aż po zmianę jednorazowych płatków kosmetycznych na bardziej ekologiczną alternatywę.

Zero waste w pielęgnacji

Płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku są tak samo skuteczne w codziennym demakijażu jak ich jednorazowe odpowiedniki. Świadomość tego, ile śmieci produkujemy każdego dnia, pomoże podjąć decyzję o wprowadzeniu zmian. Każdorazowo podczas pielęgnacji ciała i włosów sięgamy po kosmetyki w plastikowych opakowaniach, patyczki higieniczne, chusteczki do demakijażu i jednorazowe płatki. O ile w przypadku odpadów kuchennych, większość z nich może zostać poddana recyklingowi, to zużyte materiały kosmetyczne i ich ponowne przetworzenie to mały procent tego, co mogłoby zostać zrobione.

To poważny problem, który wymaga realnych działań. Każdy z nas może podjąć się zmian i wprowadzić zrównoważone działania, które pomogą ograniczyć ilość śmieci. Bawełniane płatki kosmetyczne rozkładają się średnio 4-5 miesięcy, nawilżające chusteczki to już większy problem, ponieważ ich rozkład może trwać nawet 100 lat. Plastikowe butelki po szamponach i żelach to średnio 450 lat. Zero waste to nowe podejście do codzienności. Priorytetem jest tu ochrona planety i świadomość tego, jak ważna jest zmiana prostych nawyków.

Macerat z żywokostu: naturalny sposób na demakijaż

Jednym z rozwiązań jest przygotowanie płatków kosmetycznych wielokrotnego użytku. To rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze ograniczamy ilość produkowanych śmieci, bo płatki zamiast wyrzucać, pierzemy w pralce i służą nam ponownie. Po drugie robimy je ze starej bawełnianej koszulki, ściereczki lub ręcznika – dzięki czemu zamiast lądować w koszu, znajdujemy dla starych materiałów nowe zastosowanie.

Płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku – jak je zrobić

Z bawełnianego materiału wycinamy kółka (możemy posłużyć się szklanką i obrysować z niej kształt, wówczas uzyskamy ładną, równą formę). Po wycięciu przykładamy do siebie dwa wycięte kółka i zszywamy brzegi. Możesz skorzystać z maszyny do szycia lub użyć igły z nitką.

Peeling z nasion kopru. Naturalny sposób na delikatne złuszczenie

Aby zachować je w czystości, po każdym użyciu wypierz je w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Płatków wielokrotnego użytku możesz także używać do przecierania okularów lub jako podstawki na gorące napoje. Mają wiele zastosowań. Sprawdzą się przy pielęgnacji – jako naturalna alternatywa do jednorazowych zamienników. Możesz wykorzystać je przy demakijażu oczu lub nasączyć tonikiem i przecierać nimi twarz. Pamiętaj, by wybrać miękki, elastyczny materiał, który podczas używania nie podrażni skóry.

Płatki wielokrotnego użytku najlepiej przechowywać w szklanym słoiczku lub pudełeczku.