Mówi się, że sport to zdrowie. I tak, to prawda. Aktywność fizyczna jest niezwykle dla nas ważna. A jeśli połączyć ją z miłością do natury, powstaje mieszanka idealna. Tym jest właśnie plogging.

#Hot16Challenge2: Anja Rubik rapuje do beatu Kaliber 44 i zwraca uwagę na problemy ekologiczne

Plogging dla świata

Nazwa plogging pochodzi z połączenia dwóch słów: angielskiego jogging (bieganie) oraz szwedzkiego plocka upp (podnoszenie). Nazwa idealnie obrazuje to, czym jest ta dyscyplina sportu. Chodzi o bieganie w terenie i podnoszenie śmieci. W ten sposób mamy zagwarantowaną dodatkową aktywność, czyli skłony. I o wiele czystsze środowisko.

Pochodzenie ploggingu

Plogging pojawił się dzięki Skandynawom. Powstanie tego sportu przypisuje się Szwedowi, Erikowi Ahlstromowi. To aktywny działacz na rzecz ekologii, któremu nieobce są problemy naszej planety. Nie jest to nowa dyscyplina sportu, do Polski przywędrowała w 2018 roku, kiedy to zorganizowano pierwszy bieg z okazji Dnia Ziemi. Od tamtej pory plogging cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jak zacząć uprawiać plogging?

To proste. Wystarczy, że zaopatrzysz się w strój do biegania oraz rękawiczki i worek na śmieci. Zamiast wyznaczać trasę biegu poprzez czyste tereny, wybierz takie, które potencjalnie mogą być zaśmiecone. Może to być droga prowadząca przez park, las lub inny teren rekreacyjny. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, aby biegać, możesz zamienić jogging na długi spacer. Postaraj się zwiększać swoje tempo lub wykonuj marszobiegi, które pozwolą Ci powoli przyzwyczaić ciało do biegu.

Dobre wiadomości z Północy: Islandia zakazuje komercyjnych połowów wielorybów

Plogging pomaga w ochronie przyrody

Chociaż świadomość ludzi jest coraz większa, to i tak problem śmiecenia nie znika. Wciąż słyszy się o odpadach, które są wyrzucane w lasach, na plażach i w innych miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Właśnie dlatego powstał plogging. Ten ekosport ma pomóc oczyścić naszą planetę. To idealne połączenie aktywności fizycznej i troski o środowisko. Ważne jest łączenie go z edukacją społeczeństwa. Tylko w ten sposób będziemy w stanie całkowicie wyeliminować problem śmiecenia.