Od dłuższego czasu coraz popularniejsze staje się działanie na rzecz ograniczenia użytkowania plastiku. Kampanie i akcje w mediach społecznościowych doprowadziły do zwiększenia świadomości społeczeństwa. Coraz więcej sklepów wycofuje się z używania plastikowych reklamówek, największe gastronomiczne sieciówki zamieniły swoje słomki na papierowe odpowiedniki, także i my mniej chętnie sięgamy po plastikowe opakowania. I chociaż jest to zaledwie kropla w morzu plastiku, to daje nadzieję, że powolnymi krokami uda nam się doprowadzić zużycie plastiku do minimum. Czy wiedziałaś, że istnieje kilka produktów-pułapek, które zawierają plastik, chociaż możesz nie zdawać sobie sprawy? Plastikowe produkty są wszędzie – zobacz, gdzie między innymi ukrywa się to sztuczne tworzywo.

Żabka całkowicie rezygnuje z plastikowych toreb – na zakupy, ale też na pieczywo, owoce i warzywa

Plastikowe produkty. Torebki od herbaty

Zacznijmy od herbaty. W dużej części domostw korzysta się głównie z herbaty, która od razu jest porcjowana i zamykana w torebkach, które ułatwiają zaparzanie i wydobywanie fusów. I o ile sama herbata jest idealna do kompostowania, o tyle saszetka… nie. Wszystko przez to, że większość z nich zawiera… plastik, czyli nylon lub poliester. Co ciekawe, herbatę zazwyczaj zalewamy wrzątkiem, który rozgrzewa plastik i sprawia, że jego cząsteczki przedostają się do naparu. Oczywiście nie wszystkie herbaty w torebkach zrobione są przy użyciu plastiku, dlatego warto czytać opakowania.

Plastikowe produkty. Kosmetyki

Pasty do zębów czy peelingi czasem wzbogacone są kuleczkami, które mają sugerować nowoczesny design i odkrywcze formuły. Jednakże nie zawsze są one pochodzenia organicznego! Częstym zabiegiem jest użycie polietylenu. Te mikrogranulki, o ile nie zostaną przez Ciebie połknięte, trafią do rzek lub oceanów. Dlatego zawsze doczytujcie składy, aby mieć pewność, że zawarte w produktach granulki są naturalne.

Plastikowe produkty. Polar

Jeden z najpopularniejszych zamienników wełny. Polarowe koce, miękkie bluzy, kurtki – pozwalają na zachowanie ciepła, są miłe w dotyku i znajdują się w niemalże każdym domu. Dobra wiadomość jest taka, że plastik, który wykorzystany jest do stworzenia polaru, można pozyskać z butelek PET.

Koniec z niedoskonałościami spowodowanymi noszeniem maseczki!

To jeszcze nie wszystko! Guma do żucia

Ty też kiedyś dostałaś od kogoś radę, że żucie gumy może pomóc niwelować stres, poza tym jest zdrowe i to idealny sposób na higienę jamy ustnej, kiedy nie możemy wyczyścić zębów tuż po posiłku? Guma jest elastyczna i rozciągliwa, a jej podstawą bardzo często są… syntetyczne polimery, czyli plastik.