Często mówi się, że trudno jest wyzbyć się starych nawyków. W tym przypadku dodatkową motywacją dla nas wszystkich może być to, że te małe kroki mogą mieć naprawdę spory wpływ na naszą planetę. Chodzi o przyjęcie prostszego, zrównoważonego stylu życia. W ten sposób pomożemy sobie samym i będziemy mieć realny wpływ na całe środowisko.

Jeśli choć czasem zastanawiasz się nad ilością słoiczków, flakoników i innych opakowań kosmetyków, które zalegają w łazience – sprawdź, co możesz z tym zrobić.

Zacznijmy od czegoś prostego, np. wymiany szczoteczki do zębów. Stosunkowo nową i pro ekologiczną propozycją są modele wykonane z bambusa. Można kupić je w sklepach ze zdrową żywnością i internetowych drogeriach. Coraz więcej stacjonarnych sklepów również wprowadza je do swojej oferty. Mają świetny design i są biodegradowalne. To jeden z najprostszych sposobów na ograniczenie plastiku.

ZOBACZ TEŻ: JAK WYGLĄDA DEMAKIJAŻ W WERSJI LESS WASTE? OTO NASZE SPRAWDZONE SPOSOBY!

Uwielbiamy dobre produkty do pielęgnacji, ale niestety wiele z nich jest zapakowanych w materiały, które nie ulegają łatwemu rozkładowi. Rozglądając się za kolejną buteleczką z żelem do kąpieli, warto też przyjrzeć się lepiej produktom w… kostce. Na rynku jest ich już naprawdę sporo. Mydła do włosów i skóry zawierają w sobie cenne olejki i inne naturalne składniki.

Każda kobieta zużywa przeciętnie około 11 000 do 17 000 wkładek, tamponów i podpasek. Dodatkowo trzeba doliczyć do tego samą produkcję, transport i oczywiście opakowanie. Alternatywą są kubeczki menstruacyjne. To silikonowe modele wielokrotnego użytku. Są bezwonne i łatwe w użyciu. Wystarczy opłukać je gorącą wodą i gotowe.

Codziennie jest wyrzucanych około 20 000 pustych, jednorazowych opakowań po kawie, herbacie i innych napojach. Tą liczbę łatwo jest zamienić na zero. Wystarczy mieć przy sobie mały kubeczek wielokrotnego użytku. Coraz więcej kawiarni popiera tą inicjatywę. To samo dotyczy również opakowań na lunch – zamiast wykorzystywać plastikowe lub styropianowe talerzyki – możesz wybrać coś trwalszego, np. pojemniki ze stali nierdzewnej.

ZOBACZ TEŻ: POWSTAŁA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW KTÓREJ RĄCZKA I OPAKOWANIE POCHODZĄ Z RECYKLINGU

Co Wy na to?